İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 2021 Asgari Ücret Zam Oranı Teklifini Açıkladı!

Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantı tarihi için geri sayım başlarken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'de 2021 yılı asgari ücret zam oranı için teklifini açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 2021 Asgari Ücret Zam Oranı Teklifini Açıkladı!

Asgari ücret tespit komisyonu ilk toplantı tarihi için geri sayım başlarken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'de 2021 yılı asgari ücret zam oranı için teklifini açıkladı. 2021 yılında asgari ücret kaç TL olacak, asgari ücrete yüzde kaç zam gelir, asgari ücrete ne kadar zam gelecek?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener TBMM Grup Toplantısında gerçekleştirmiş olduğu konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik son derece sert eleştirilerde bulunurken milyonlarca asgari ücretli çalışanın beklemiş olduğu 2021 yılı zam oranı için de değerlendirmelerde bulundu. 2021 YILINDA ASGARİ ÜCRET KAÇ TL OLMALI?Asgari ücret konusunda ortaya atılan son rakamları da değerlendiren Meral Akşener şu anda uygulanan mevcuz asgari ücretin 2 bin 943 lira olduğunu belirterek "Gelir vergisi, SGK primi ve işsizlik sigortası fonu kesintileri yapıldıktan sonra çalışanımızın eline net 2 bin 325 lira geçiyor. Diğer taraftan asgari ücretli bir çalışanı istihdam etmek için işverenimizin cebinden ise 3 bin 458 lira çıkıyor. Bu hem maaşı kuşa dönen çalışanımız açısından hem de yüksek bir maliyet üstlenen işverenimiz açısından kabul edilebilir bir durum değil" dedi. Kendilerinin İYİ Parti olarak tekliflerini açıklayan Akşener brüt asgari ücreti 3 bin lirayı çıkarmak istediklerini belirterek  "Yani, işverenimiz, çalıştırdığı asgari ücretli vatandaşımızın gelir vergisini ve SGK primini devlete değil çalışanına versin. Devletimiz de çalışanımızın gelir vergisini ve SGK primini üstlensin. Böylece, asgari ücretle çalışan vatandaşımızın eline net 3 bin lira geçerken, işverene olan maliyeti ise 3 bin 458 lira olmaya devam etsin. Yani çalışanımızın eline geçen asgari ücreti 2 bin 325 liradan, 3000 liraya çıkaralım ama işverene olan maliyetini de arttırmayalım" diyerek hem işçiyi, hem de işvereni rahatlatacak bir çözüm önerisi sundu. ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMANI TOPLANACAK, İLK ZAM TOPLANTISI NE ZAMAN?Milyonlarca asgari ücretli çalışanın gözü kulağı ise yapılacak olan açıklamalara çevrildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ilk toplantı tarihini 4 Aralık 2020 olarak duyurmuştu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 Aralık zam oranı için 4 toplantı yapacak. İlk toplantı Bakanlığın himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı binasında gerçekleştirilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)