Japonya Yüzde 2,8 Büyüme Elde Etti

Japonya Kabine Ofisi tarafından açıklanan rakamlar sonrası gelişmiş teknoloji sistemleri ile üretim yapan Japonya’nın gösterdiği büyümeye devam ettiği ortaya koyuldu.

Japonya Yüzde 2,8 Büyüme Elde Etti
Japonya Kabine Ofisi tarafından açıklanan rakamlar sonrası gelişmiş teknoloji sistemleri ile üretim yapan Japonya’nın gösterdiği büyümeye devam ettiği ortaya koyuldu. Covid-19 salgınında önlem amacıyla yaşanan kısıtlamalar nedeniyle dünya ekonomilerinin ağır bir darbe aldığı belirtilirken, Türkiye ekonomisinde olduğu gibi Japonya ekonomisinde de pandeminin olumsuz etkisine rağmen büyüme kaydedildi. Japonya’nın yaz aylarından yüzde 12,7 olan büyüme oranı özellikle 2020 yılının son çeyreği olan ekim- kasım ayları içerisinde 12,7’den 11,7 seviyesine hareketlendi.

2020 yılının son çeyrek dönemi için yüzde 3 oranında bir büyümenin beklendiğini belirten ekonomi uzmanları bu beklenti ile büyüme oranının yüzde 12,6 seviyesine ulaşmasını beklediklerini söyledi. Büyüme beklentisini yüzde 3 olarak tekrarlayan uzmanlar son çeyrekte görülen yüzde 2,8 oranının beklentiye paralel olabilecek şekilde gerçekleştiğini belirtti.

Ekonomi Büyürken Hanehalkı Harcamaları Geriledi

Japonya Kabine Ofisi tarafından bugün paylaşılan ocak verilerine ilişkin rakamlar sonrası 2020 yılının son çeyreğinde pandemiyle mücadeleye rağmen ekonominin yüzde 2,8 arttığı ortaya koyulurken, tüketici harcamalarının ve hane halkı harcamalarının beklentilerin gerisinde kalarak gerilediği dikkat çekti. 9 mart tarihinde açıklanan verilere göre ocak ayında hane halkı harcamaları yüzde 6,1 oranında düşüş gösterdi. Beklenmeyen bir düşüş olduğuna dikkat çeken ekonomistler, hane halkı harcamalarında belirlenen düşüş beklentisinin yüzde 2,1 olarak açıklandığını belirtti.

İlk Çeyrekte Daralma Bekleniyor

Pandemi döneminde Türkiye ekonomisi gibi güçlü ekonomilerle beraber büyüme gösteren Japonya ekonomisi 2020 yılının son çeyreğine yönelik açıklanan veriler sonrası 2021 yılının ilk çeyreği için beklentileri de açıkladı. Başbakan Yoshihide Suga, yaptığı açıklama ile ülke genelinde uygulanan OHAL uygulamasının mart ayı sonuna kadarda uygulanacağını belirtmişti. Ekonomistler yaptıkları açıklama ile 2021 yılının ilk çeyreğinde büyük şehirlerde kafelerde ve barlarda uzun zamandır uygulanan kısıtlamaların ile belirli saatlerde çalışmanın ekonomide daralmaya neden olacağını belirtti.
Yorumlar (0)