JP Morgan'dan Türkiye Ekonomisi Raporu! Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapar Mı, Yaparsa Ne Olur?

Türkiye'de Mayıs 2021 enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gelmesi üzerine yabancı finans kuruluşlarından yeni değerlendirmeler yapılmaya başlandı. Enflasyon rakamlarından dolayı merkez Bankası'nın faiz indirimi yapıp yapmayacağı tartılışıyor. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından olan JP Morgan da Türkiye ekonomisi hakkında yeni bir değerlendirme raporu yayınladı. 

JP Morgan'dan Türkiye Ekonomisi Raporu! Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapar Mı, Yaparsa Ne Olur?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklanan enflasyon rakamları tüm dünyada şaşkınlıkla karşılanırken finans kuruluşları da Türkiye için yeni değerlendirmeler yapmaya başladılar. Enflasyon rakamlarının beklentilerin altında kalması ile Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapıp yapmayacağı konusunda tartışmalar ekonomi dünyasında alevlendi. 

JP MORGAN'DAN TÜRKİYE RAPORU

Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelere dair dünyanın en önemli yatırım bankalarından birisi olarak gösterilen ABD'li JP Morgan tarafından yeni bir değerlendirme raporu yayınlandı. JP Morgan'ın değerlendirmesine göre Türkiye'de enflasyon rakamlarının beklenenden düşük açıklandığı ama bu durumun geçici olduğu belirtildi. 

JP Morgan'ın yatırımcılarına duyurduğu Türkiye raporunda açıklanan enflasyon rakamının Merkez Bankası'nın politikalarında bir değişime neden olmayacağı bildirildi. Maliyet temelli fiyat baskısının Türkiye'de halen daha çok güçlü olduğu belirtilen raporda yıl sonu Türkiye enflasyon tahmininde değişiklik yapılmayarak yüzde 13,4 enflasyon beklentisi paylaşıldı. 

MAYIS AYI ENFLASYON RAKAMLARI NEDEN BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun Mayıs ayı için neden beklentilerden düşük açıklandığına da cevap verdi. Banka tarafından yapılan değerlendirmede bu durum giyim fiyatlarında beklenenden düşük gelen artış ile benzin fiyatlarındaki yükselişin yalnızca bir kısmının Mayıs ayına yansıması olarak nedenlendirildi. Ayrıca JP Morgan, türkiye'de enflasyon rakamlarının Kasım ayına kadar yüzde 16 seviyesinde kalacağına dair tahminini de yatırımcılarına duyurdu. 

JP Morgan'ın tecrübeli ekonomistleri tarafından yapılan değerlendirmelerde Haziran ayı enflasyon rakamına da işaret edildi. Mayıs ayında tam kapanma nedeniyle fiyat artışlarının tümünün piyasaya yansıtılamadığı ama Haziran ayı enflasyon rakamlarında bunun etkisinin görüleceği ifade edildi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA NE OLUR?

Merkez Bankası'nın para politikasına dair de değerlendirmede bulunan JP Morgan, beklenenden önce faiz indirimi yapılmasının ağır sonuçları olacağının altını çizdi. Buna göre erken bir faiz indiriminin Türk lirası üzerinde baskı oluşturacağı, enflasyonu arttıracağı, büyümeyi engelleyeceği vurguladı.

Yorumlar (0)