JP Morgan Teknik Analiz Raporu: Altında Büyük Ralli Hareketi Asıl 2021 Yılında Başlayacak, Altın Fiyatları Rekor Üzerene Rekor Kıracak!

Ons altın teknik baskı etkisinden kurtularak büyük bir hızla yukarı yönlü hareket etmeye devam ederken gram altın ve çeyrek altın fiyatları da ons altında yaşanan bu yükselişten payını aldı. Dolarda yaşanan sert düşüş sonrası dolardan çıkan yatırımcıların altına koşması altın fiyatları için yükselişi sağladı. 2021 yılında altın fiyatları ne olur, altın yükselir mi, altında yükseliş sürecek mi, bu fiyattan altın alınır mı, altın fiyatları düşer mi, düşecek mi, emtia piyasasında son durum ne?

JP Morgan Teknik Analiz Raporu: Altında Büyük Ralli Hareketi Asıl 2021 Yılında Başlayacak, Altın Fiyatları Rekor Üzerene Rekor Kıracak!

Altın fiyatları 2021 yılına büyük bir yükselişle merhabe derken yaşanan hızlı yükselişin ardından altın fiyatlarını takip eden kişilerin sayıları da yeniden arttı. Türklerin en sevdiği yatırım aracı olan, özellikle de küçük yatırımcının ve orta direğin en büyük tasarruf olan gram altın ve çeyrek altın fiyatları doların baskısı altında olsa da uluslararası piyasada ons altın fiyatlarında yaşanan yükseliş ile destek buldu. 

JP MORGAN TEKNİK ANALİZ RAPORU: ALTIN FİYATLARINDA RALLİ ETKİSİ KENDİSİNİ GÖSTERECEK! 

Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan JP Morgan tarafından yayımlanan yeni değerlendirme raporunda emtia fiyatları ve altın fiyatları hakkında dikkat çeken değerlendirmelerde bulunuldu. JP Morgan tarafından yayımlanan 2021 Piyasa Görünümü isimli raporda 1970'li yılların başında yaşanan altın fiyatları rallisi sonrasında altın fiyatlarının uzun süre yatay seyrettiğine atıfta bulunuldu. 

Yapılan analizde 2000 ile 2012 yılları arasında altın fiyatlarında yükseliş yaşandığı belirtilirken yaşanan bu yükselişin ardından altın fiyatlarının yeniden 2020 yılına kadar yatay seyrettiğine yer verilirken bu durumun artık tersine dönüş sinyali verdiğine dikkat çekti. Yapılan değerlendirmede “Eğer altın rallisinin daha başında olduğumuza inanıyorsanız hazırlıklı olmanız gerekli. Yanlış zamanda altına yapılan yatırımı tersine döndürmesi nesiller sürebilir" ifadeleri ile altın fiyatlarının ralli hareketine yeni başladığı iddia edildi. Altın fiyatlarında ralli hareketinin başlangıç yapması halinde altın fiyatlarının çok fazla yükseldiğine yer verilen raporda 2021 yılında bu etkinin hissedileceğini iddia etti. 

NOT: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Söz konusu bilgiler Emlak365.com olarak haberleştirilmiş olup herhangi bir yatırım tavsiyesi verilmemiştir. 

BUGÜN ALTIN NE KADAR, GRAM ALTIN VE ÇEYREK ALTIN FİYATI KAÇ TL OLDU, ONS ALTIN KAÇ DOLAR?

Uluslararası piyasada ons altının fiyatı büyük bir hızla yükselmeye devam ederken 1940 dolar sınırı da aşıldı. Ons altın 1.949,70 dolar seviyesinden işlem görürken iç piyasada ise dolar kurunda yaşanan geri çekilme sonrasında gram altın ve çeyrek altın fiyatlarında bir miktar gevşeme yaşandı. 

1 Gram Altının satış fiyatı 463,52 TL olurken 22 ayar bileziğin gram satış fiyatı ise 423,50 lira oldu. Çeyrek altın fiyatları ise yaşanan gevşeme sonrasında alış 751,70 TL ve satış 765,90 TL oldu.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ / YÜKSELİYOR?

Altın fiyatlarında yaşanan yükselişin nedenleri olarak ise uluslararası piyasada ABD ve AB olmak üzere büyük ülkelerin parasal genişleme politikası uygulama kararları alması, koronavirüs vaka sayısında yaşanan artış, İngiltere'de üçüncü kez kapatma kararı alınması, pandemide yaşanan panik ve dolardan çıkan yatırımcıların altına yönelmesi olarak gösterildi. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)