JP Morgan, Türkiye'nin 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Değiştirdi!

Türkiye enflasyon ile mücadelede başarılı bir performans sergilemede eksik kalınca Uluslararası yatırım bankaları yıl sonu enflasyon tahminlerini revize etmeye başladılar. JP Morgan da bir açıklama yaparak Türkiye'de yıl sonu enflasyon tahminini güncellediklerini duyurdu.

JP Morgan, Türkiye'nin 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Değiştirdi!
Türkiye'de çeşitli etkenlerden dolayı son aylarda enflasyon ile mücadelede başarılı sonuçlar alınamıyor. Üst üste yüksek enflasyon artışlarının meydana gelmesi neticesinde daha önce yapılan değerlendirmeler teker teker revize edilmeye başlandı.

TÜRKİYE'NİN ENFLASYON TAHMİNLERİ GÜNCELLENDİ!

Türkiye'de yıl sonu enflasyonu için 2021 başında olumlu bir beklenti ortaya koyan Uluslararası yatırım bankaları şimdi bu beklentilerini değiştirmeye başladılar. Türkiye'nin yüksek enflasyon girdabı içerisinde kaldığını ve bununla baş etmek için Türkiye ekonomisinin yeterli ensturmana sahip olmadığını vurgulayan Uluslararası finans kuruluşları yıl sonu enflasyon tahminlerini güncellediler.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün Mart ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Piyasa beklentilerine yakın enflasyon rakamları açıklayan TÜİK bu anlamda sürpriz yapmadı. Mart 2021'de Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) oranında yüzde 1,08'lik artış meydana geldi. Yıllık enflasyon ise 15,61'den 16,19'a yükseldi. Açıklanan bu rakamlar enflasyonda yüzde 5 hedefini sürekli yineleyen Merkez Bankası'nın oluşturmaya çalıştığı pozitif ortama aykırılık teşkil etti.

Dünyanın önemli yatırım bankalarından olan ABD merkezli JP Morgan tarafından Türkiye'ye özel bir rapor hazırlandı. Bu rapor kamuoyuna duyurularak Türkiye ekonomisinin son gelişmelerine Uluslararası finans dünyasında dikkat çekildi.

2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE KAÇ OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ?

JP Morgan'ın usta stratejistleri tarafından hazırlanan yeni raporda Türk lirasında meydana gelen değer kayıpları vurgulandı. Bu değer kayıplarının fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya başladığı bildirildi. Yıl sonu enflasyon tahminlerini revize etmek zorunda kaldıklarını ilan eden JP Morgan analistleri bu tahminleri yüzde 11,2'den yüzde 13,4'e yükselttiklerini ilan ettiler. 2022 yıl sonu enflasyon tahmininde herhangi bir revizeye gitmeyen JP Morgan bu rakamın yüzde 10,5'da sabit bırakıldığını duyurdu.

JP Morgan tarafından yayınlanan raporda Türkiye ekonomisinde talep koşullarının olası zayıflamaya rağmen enflasyon dinamiklerinin kötüleşmeye devam ettiği ifadelerine yer verildi. Enflasyon açısından Türkiye ekonomisinden büyük beklenti içerisinde olayan ünlü yatırım bankası Merkez Bankası'nın hamlelerinin dikkatle takip edilmesi gerektiğini de belirtti.
Yorumlar (0)