Kabine Değişikliğinin Ekonomiyi Nasıl Etkileyeceğini Açıklayan Ekonomist Selçuk Geçer Dolar Kuru Tahminini Duyurdu!

Türkiye ekonomisine hakim isimler arasında değerlendirilen ekonomist Selçuk Geçer tarafından son ekonomik gelişmeler yorumlanarak değerlendirmelerde bulunuldu. Selçuk Geçer olası bir kabine değişikliğinin ekonomiye yansımalarının nasıl olacağını açıkladı.

Kabine Değişikliğinin Ekonomiyi Nasıl Etkileyeceğini Açıklayan Ekonomist Selçuk Geçer Dolar Kuru Tahminini Duyurdu!
Türkiye'de siyasi ve ekonomik gelişmeler çok hızlı bir şekilde meydana gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ekonomi dünyası Merkez Bankası'ndaki sürpriz görev değişimi ile adeta piyasalardaki deprem etkisini anlamaya çalışmakla büyük bir enerji harcadı. Yeni haftada ise kabine değişikliği iddiaları güçlenmeye başladı. Peki kabine değişikliği olursa bu durumun ekonomiye ve piyasalara yansıması nasıl olur. Konu hakkında ekonomist Selçuk Geçer önemli açıklamalarda bulundu.

KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ EKONOMİYİ NASIL ETKİLER?

Kabine değişikliği beklentisinin ekonomiye yansımasına dair düşüncelerini açıklayan Selçuk Geçer, “Bu hafta bir kabine beklentisi var. Yeni bir kabinenin açıklanmasına dair önemli bir beklenti oluşturuldu. Ancak bu kabine değişikliğinin ekonomiye etkisi çok olumlu olmayacak. Dünyada Türkiye'ye bakış açısı ciddi düzeyde bozuldu. Bankacılık sisteminde dolara ulaşmak zorlaşacak ve müşteriler de dolar almak isteyecekler. Bu şekilde bir dolar sıkıntısı yaşanacak. Finansal bir kriz her an karşımıza çıkabilir. Ardından da ciddi bir ekonomik kriz yaşanabilir. Para politikaları ile bu işin içerisinden çıkmak mümkün değil. Naci Ağbal ile Uluslararası piyasalarda Türkiye'ye bir son güven gösterildi. Ancak o güven de kırıldı. Artık kimse Türkiye ekonomisine güvenmez.” dedi.

Siyasilerin ekonomi açıklamalarında dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Selçuk Geçer, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söylemini değiştirdi. Daha önce Cumhurbaşkanı vatandaşların dövizlerini bozdurmalarını istiyordu. Geçtiğimiz hafta ise dövizlerin bankalara yatırılıp ekonomiye kazandırılmasını istedi. Demek ki paraya dair de bir sıkıntı olabilir. İnsanlar vatandaşın yastık altındaki paraları çıkarması konusunda şüphe duymaya başladılar. Bu açıklamalar tedirgin edicidir. Bu konularda dikkatli olmak gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

DOLAR KURU KAÇ TL OLUR SENARYOLARI!

Dolar kurunun kaç TL olacağına dair olası senaryoları aktaran Selçuk Geçer, “Dolar kuru artık 8 TL'nin üzerini zorlamaya devam edecek. Önce 8,20 TL ve ardından 8,50 TL seviyelerini deneyecektir. Sonrasında ise dolar kuru için çift haneli rakamları konuşmaya başlarız. Bunların üzerine bir de Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa o zaman dolar kurunu kimse tutamaz. Ben faiz artırımı yapılmasının en başından itibaren doğru olmadığını söylüyorum. Ancak merkez Bankası kendisini öyle bir köşeye sıkıştırdı ki faizleri indirmese sabit tutsa dolar kuru yine yükselecek. İnşaat sektörünü canlandırmak için 4-5 puanlık faiz indirimleri yaparlarsa sabah kalktığınızda 16 TL'ye çıkmış bir dolar kuru görürsünüz.” açıklamasını yaptı.Merkez Bankası'ndaki gelişmelerin ardından manipülasyon şüphelerinin arttığını söyleyen Selçuk Geçer, “Merkez Bankası faiz artırımı yaptıktan sonra Türkiye'de 1,1 milyar dolar alımı olmuş. Bunu bankaların mevduatlarından net şekilde görebiliriz. Merkez Bankası faiz artırımı yapmış ve doları baskılamış. O dönemin tepe noktasından neden birileri dolar alıyor? 7,20 TL'den birileri korkunç şekilde döviz toplamış. Merkez Bankası Başkanı'nın değişeceğini birileri haber almış olabilir mi? 200 baz puanlık faiz artırımı neden yapıldı? Beklenti 100 baz puan iken neden 200 baz puan faiz artırımı yapıldı? Bu sorulara yanıt aranıyor ama şu ana kadar bulabilen yok.” şeklinde konuştu.

Not: Haberimizde yer alan ifadeler ilgili ekonomistin gündeme ilişkin yapmış olduğu açıklamalardan oluşmaktadır. Haberimizde bu ifadeler tamamen bilgilendirme amacıyla kullanılmıştır. Herhangi bir şekilde yatırım tavsiye verilmemiştir. Buradaki ekonomik değerlendirmelere bakılarak yatırım yapılmaması tavsiye edilir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)