Kabine Toplantısı Öncesi Yeni Destek Paketi Basına Sızdırıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Verilecek Müjdeler

Tam kapanma sonrası yapılacak olan ilk kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında başlarken açıklanacak yeni destek paketleri ve 1 Haziran sonrası yol haritası merakla bekleniyor. Özellikle de 17 günlük tam kapanma döneminde mağdur olan esnaflara yönelik yardım ve destek ödemeleri kabine toplantısı ile açıklanacak önemli başlıklar olarak dikkat çekiyor. Tam kapanma sonrası yeni destek paketinde neler var, esnafa destek var mı, esnaf ödemeleri ve kredi borçları ertelenecek mi?

Kabine Toplantısı Öncesi Yeni Destek Paketi Basına Sızdırıldı! Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Verilecek Müjdeler

17 günlük tam kapanma sonrası Türkiye 17 Mayıs 2021 tarihi itibari ile kademeli normalleşme sürecine geçiş yapmış, İçişileri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile 1 Haziran tarihine kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme tedbirleri ilan edilmişti.

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabine toplantııs ile yoğun bir gündem görüşülürken toplantıs sonrası yapılan ulusa sesleniş konuşması ile verilecek olan müjdeler de merakla beklenmeye başlanmıştı. Kritik toplantı öncesinde basına sızdırılan ilk bilgilere göre esnafa yeni destek müjdesi geliyor.

TAM KAPANMA SONRASI ESNAFA DESTEK VAR MI, ESNAF NE OLACAK?

17 günlük tam kapanma nedeni ile işyerlerini zorunlu olarak kapatmak zorunda kalan milyonlarca esnaf ve yanında çalışan işçi mağdur olmuştu. Koronavirüs tedbirleri kapsamında daha önce pandemi nedeni ile olumsuz etkilenen esnaflara yönelik olarak kira desteği, gelir kaybı desteği ve ciro kaybı desteği gibi yardımlar yapılmaya başlanmıştı.

Yine esnaf ve sanatkarlara destek olmak amacı ile Halkbank üzerinden kullanılan krediler 6 ay boyunca ertelenmişti. Esnafın hükümetten en büyük talebi bir daha tam kapanma kararı alınmaması oldu. Tam kapanma kararının alınması durumunda ise hükümetin tüm zararı tazmin etmesi talep edilirken kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi, borç ertelemenin yanı sıra doğrudan esnafa geri ödemesiz hibe para desteği verilmesi de masadaki öneriler arasında bulunuyor.

YENİ DESTEK KREDİSİ GELİYOR! İLK 6 AYI ÖDEMESİZ DÖNEMLİ 18 AY VADELİ YENİ KREDİ PAKETİ NASIL KULLANILACAK?

Son dönemde bankaların yükselen kredi faiz oranları nedeni ile nakit paraya ulaşmak zorlaşırken Bloomberg tarafından yapılan habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün 5 milyar liralık yeni kredi paketi açıklanacak. Pandemi nedeni ile zarar gören esnafa 5 milyarlık yeni destek kredisi sağlanacak. 

Kabine toplantısı sonrası açıklanması beklenen paket kapsamında yıllık cirosu 10 milyon liraya kadar olan işletmelerin yararlanabileceği kredi paketinde ilk 6 ayı ödemesiz dönemli, 18 ay vadeli düşük faizli kredi desteği sağlanacak. Cironun büyüklüğüne göre işletmelere 50 bin liradan 200 bin liraya kadar kredi desteği sağlanacak. 

Yorumlar (0)