Kabul Edilirse Emekli Maaşları En Az 2 Bin 825 TL Olarak Ödenecek! Resmi Talep Geldi

Bilindiği üzere emekli maaşlarına her 6 ayda bir zam yapılıyor.

Kabul Edilirse Emekli Maaşları En Az 2 Bin 825 TL Olarak Ödenecek! Resmi Talep Geldi
Bilindiği üzere emekli maaşlarına her 6 ayda bir zam yapılıyor. Son dönemlerde maaşı düşük olanlar için ek düzenlemeler de yapıldı. Ancak maaşlar halen en az 1500 TL olarak ödeniyor. Ödemelerin en fazla yapıldığı maaş grubu ise 1500 TL ile 2500 TL bandında yer alıyor. Bu maaşların düşük olduğu ve yeniden düzenlenmesi için yeni bir talep edile getirildi.

MAAŞLAR EN AZ 2 BİN 825 TL ÖDENSİN

Türkiye Emekliler Derneği tarafından yapılan yeni bir açıklama ile emekli maaşlarında düzenleme talep edildi. Sabah'ta yer alan habere göre, TÜED emekli maaşlarının önümüzdeki günlerde artırılması için açıklamada bulundu. Emekli maaşlarının 2021 yılı güncel asgari ücret ödemesine eşitlenmesi istenirken bu öneri kabul edilirse maaşlar 2 bin 825 TL olarak ödenecek.

Türkiye Emekliler Derneği'nin (TÜED) dile getirdiği düzenleme SSK ve Bağ-Kur sigortalılarının taban emekli aylıklarının değişmesini öngörüyor. TÜED yapılacak değişimler sonrası tüm emeklilere en az asgari ücret düzeyinden ödeme yapılmasını istiyor. TÜED tarafından açıklanan bu düzenleme gerçekleşirse maaşlar hesaba her ay 2 bin 825 TL olarak yatırılacak.

PANDEMİ SÜRECİNDE İKİ DÜZENLEME BİRDEN GELMİŞTİ

Emekli maaşlarına pandemi sürecinin ilk başladığı 2020 yılı Mart ayından sonra bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler ile o dönem düşük maaş alan emeklilere en az 1000 TL maaş ödenmesi kararlaştırıldı. Daha sonra gelen ikinci düzenleme ile en düşük emekli maaşı 1500 TL oldu. Ancak burada hesaplanan formül ile maaşı 1500 TL'ye yükseltilenler bir süredir zam alamadılar.

Ne Zaman Zam Alacaklar?

Maaşı 1500 TL olarak ödenenler için zam tutarı, normal maaşlarının 1500 TL'ye geldikten sonra yapılacak. Örneğin maaşı 1200 TL olarak ödenirken 1500 TL yapılan bir emekli, normal zamlar ile eski maaşı 1500 TL'ye gelene kadar zam alamayacak. Normal maaş 1500 TL'yi geçtiği anda emekli maaşları zamlanacak.
Yorumlar (0)