Kademeli Normalleşmede Kredi Borçlarına Faizsiz Erteleme İmkanı Ve Karşılıksız Hibe Desteği Verilecek Mi?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken zor durumda kalan esnaflar için bazı uygulamaların devreye alınması gerektiğini söyledi. Bendevi Palandöken esnafların kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi ve karşılıksız hibe desteği verilmesini istedi.

Kademeli Normalleşmede Kredi Borçlarına Faizsiz Erteleme İmkanı Ve Karşılıksız Hibe Desteği Verilecek Mi?

Türkiye'de koronavşirüs salgınının zorlayıcı etkileri nedeniyle esnaflar oldukça zor durumda kaldılar. Çok sayıda esnaf iş yerini geçici süre kapatmak zorunda kalırken giderleri aynı kaldı ama gelirleri neredeyse sıfırlandı. Bu sıkıntılı sürecin aşılabilmesi için ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken bazı önerilerde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken esnaflara karşılıksız hibedesteği ve kredi borçlarının faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelenmesi gibi tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

FATURA ESNAFA ÇIKTI!

İçişleri Bakanlığı tarafından bugün duyurulan kademeli normalleşme döneminin yine esnaflara fatura edildiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnafımızın artık kapanmaya değil aksine işlerinin başına geçmeye ihtiyaçları var. 14-15 aydır devam eden tam veya kontrollü kapanmalarda fatura hep esnafa çıkarıldı. Bu süreçte verilen destekler ise esnafların dertlerine çare olmaktan çok uzak kaldı. Borçlar ertelendi tamam ama faizle ertelendi.” dedi.

KREDİ BORÇLARINA FAİZSİZ ERTELEME!

Gerekli ekonomik tedbirlerin acilen alınmasının elzem olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Esnaflarının sorunlarına çare olacak karşılıksız hibe destekleri verilmelidir. Ayrıca tüm kredi borçları da faizsiz bir şekilde yıl sonuna kadar ertelenmelidir. Artık mevcut yükü esnafımız kaldıramaz halegeldi. Bunun bir adım sonrası felakettir.” ifadelerini kullandı.

KDV VE ÖTV'DEN MUAF TİCARİ AKARYAKIT!

Ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren esnaflar hakkında da konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Hava yollarına herhangi bir kısıtlama getirilmediğinig örüyoruz. Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşıma araçlarında ise yüzde 50 kapasite ile yolcu taşıma getirildi. Bu yükü artık esnafımız kaldıramıyor. En azından bu alanda hizmet veren esnaflarımıza KDV'den ve ÖTV'den muaf ticari akaryakıt verilmeli ve özel olarak destek sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)