17 Ağustos 2019 Cumartesi 10:53
Kadın Çalışanlara Ayrımcılık Tazminatı İçin Yargıtay Emsal Karar Açıkladı!

Çalışma hayatında kadının yeri her geçen gün biraz daha artarken ne yazık ki kadın çalışanlara yönelik ayrımcılık ise devam ediyor.

Hamile Olduğu İçin İşten Çıkarma Tazminat Nedeni Sayıldı! 

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi milyonlarca kadın çalışanı oldukça yakından ilgilendiren son derece önemli bir emsal karara imza attı. 

İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştığı işyerinden hamile olması nedeni ile işten çıkarılan kadın tarafından açılan dava sonucunda emsal karar çıktı. 

Kadın işçi tarafından işverenlerin savunduğunun aksine haklı nedenler olmaksızın sadece hamilelik nedeni ile işten çıkarıldığı iddiası ile adil davranma ilkesine aykırılık sebebiyle ayrımcılık tazminatı ile fazla mesai ücreti alacaklarının tahsilinin de talebi ile dava açıldı. 

Mahkeme kadın işçiyi haklı bulurken işveren itiraz hakkını kullanarak davayı bir üst mahkemeye taşıdı. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise "İşverenin ayrım yapma yasağı, işçiler arasında keyfi biçimde ayrım yapılmasını yasaklamaktadır. Bununla birlikte eşit davranma borcu, tüm işçilerin hiçbir farklılık gözetilmeksizin aynı duruma getirilmesini gerektirmeyip, eşit durumdaki işçilerin farklı işleme tabi tutulmasını önlemeyi amaç edinmiştir. 4

857 Sayılı İş Kanunu sistematiğinde, eşit davranma borcu, işverenin genel anlamda borçları arasında yerini almıştır. İşverence, işçiler arasında farklı uygulamaya gidilmesi yönünden objektif sebeplerin varlığı halinde eşit işlem borcuna aykırılıktan söz edilemez. Eşit davranma borcuna aykırılığı ispat yükü işçide olmakla birlikte, işçi ihlalin varlığını güçlü biçimde gösteren bir delil ileri sürdüğünde aksi işveren tarafından ispatlanmalıdır" denilerek kadın işçi haklı bulundu ve bir alt mahkemenin verdiği karar onandı. 

Hamilelik Nedeni İle İşten Çıkarılma Konusunda Yargıtay Tarafından Açıklanan Emsal Karar

''Dosya içeriği ve mail yazışmalarına göre, davacı işçinin iş yerinde olumsuzluklara neden olan bir çalışmasının bulunmadığı, aksine yaptığı çalışmaların yöneticisi tarafından takdir edildiği, davacının hastane yazısı ile hamileliğini davalı işverenliğe bildirdiği anlaşılmaktadır. Ardından davacının yöneticisi tarafından iş yeri insan kaynakları müdürlüğüne yazılan yazıda, davacıdan verim alınamadığı gerekçesiyle kendisiyle çalışmak istenmediğinin bildirildiği, bunun üzerine işverence iş sözleşmesinin feshedildiği anlaşılmaktadır.

Dosyadaki mevcut delil durumuna göre davacının hamileliği nedeniyle ayrımcılık yapılarak iş sözleşmesinin feshedildiği anlaşılmakta olup, ayrımcılık tazminatının koşulları oluşmuştur. Davalı işveren ise 4857 Sayılı Kanun'un 5. maddesinin son fıkrasına göre bir ihlalin mevcut olmadığını kanıtlayamamıştır. Mahkemece davacının çalışma süresi de dikkate alınarak, anlan yasanın 5. maddesi kapsamında ayrımcılık tazminatına hükmedilmesi gerekirken tazminat talebinin reddine karar verilmesi hatalıdır. Mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.''

Emlak365.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.