Kadınlara 2021 Devlet Yardımları! Nakit Para, Kira, Fatura, Gıda Destekleri

Devlet tarafından sağlanan destek programlarının bazıları sadece kadınlara yönelik. Kadınların içerisinde bulundukları durumlara göre çok sayıda alanda destek sağlanır.

Kadınlara 2021 Devlet Yardımları! Nakit Para, Kira, Fatura, Gıda Destekleri
Devlet tarafından sağlanan destek programlarının bazıları sadece kadınlara yönelik. Kadınların içerisinde bulundukları durumlara göre çok sayıda alanda destek sağlanır. Kadınlara yönelik desteklerin dışında genel olarak sağlanan teşviklerde bulunmakta.

İhtiyaç sahibi olan maddi sorunlar yaşayan kadınların 2021 yılı içerisinde başvuru yapabilecekleri bu destekleri sizlerle paylaşıyoruz. İşte 2021 yılı kadın destekleri.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA SAĞLANAN DESTEKLER

Türkiye'de kadınların önemli bir bölümü ev hanımı. Kendilerine ait sigorta primi ödemesi olmayan, sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarına ise eşlerinin vefatının ardından bazı destekler sağlanır. Bu desteklerin yanında sigorta ödemesi kapsamında kadınların kullanabilecekleri hakları da bulunuyor.

Dul Maaşı

Çalışma hayatında yer almayan kadınlar eşleri vefat ettiğinde dul maaşı alabilirler. Belli bir prim ödemiş ve belli bir gün hizmet süreci bulunan sigortalı çalışanların vefatları sonrasında eşlerine dul, çocuklarına ise yetim maaşı bağlanır. Bu maaş SGK kapsamında sağlanır. Dul maaşı destek ödemesi değil, sigortalı vatandaşların yakınlarına sağlanan haktır.Eşi Vefat Edenlere Aylık Yardım

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat etmiş sosyal güvencesi olmayan kadınlara aylık destek ödemesi yapar. 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara sağlanan bu ödenek 325 TL olarak ödenir. Ödemelerden faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılır.

Çoklu Doğum Yardımı

Yine Aile Bakanlığı tarafından sağlanan desteklerden birisidir. Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az ise anneler çoklu doğum yardımı alabilirler. Bu destek 0-2 yaş aralığında çocukların beslenme ve öz bakım ihtiyaçlarının desteklenmesi amacıyla sağlanır. Ödeme tutarı 150 TL'dir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları bizzat yapılır.Elektrik, Su Fatura Yardımı

Fatura yardımları belli bir destek kapsamında sağlanmaz. Belediyelerin veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının  kişiye özel sağlayabildiği desteklerdir. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar il ilçe belediye başkanlıklarının yardım programları kapsamında fatura desteği talep edebilirler. Valiliklerde vatandaşların ihtiyaç sahibi olması durumunda özel destek sağlayabilirler.

Gıda Yardımı

Gıda yardımı ihtiyaç sahibi ailelere sağlanır. Gıda yardımı için başvuru yapılabilecek iki kurum bulunuyor. Birincisi her ilde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile her ilçe kaymakamlığında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları. Bu kurumlardan yazılı başvuru ile gıda yardımı talep edilebilir.Doğum ve Süt Parası

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için devlet 300 TL'den 600 TL'ye kadar doğum parası ödüyor. Birinci çocuk için 300 TL İkinci çocuk için 400 TL Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödenen doğum parası için başvurular kaymakamlıklara yapılır.

Süt Parası yardımı ise tek seferde ödenir. Doğrudan annenin hesabına yatırılan süt parası yardımı  232 TL olarak ödenen süt parası PTT üzerinde de çekilebilir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)