Kadınlara Devlet Desteği Sosyal Yardımlar! Bakanlık Her Ay Ödeme Yapıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara verilen sosyal yardımlar son dönemlerde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Kadınlara hangi sosyal yardımlar veriliyor? Hangi kadınlar sosyal yardım alabilir?

Kadınlara Devlet Desteği Sosyal Yardımlar! Bakanlık Her Ay Ödeme Yapıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çeşitli sosyal yardım programları uygulanmaya devam ediliyor. Sosyal yardım programları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakit yardımlar ödeniyor. Düzenli veya tek seferli olan bu sosyal yardımlar ile vatandaşlar geçim sıkıntılarına bir nebze olsun çözüm bulabiliyorlar. Özellikle de kadınlara verilen sosyal yardımlar son dönemlerde özellikle ilgi çekiyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara pozitif ayrımcılık yapılarak çok sayıda sosyal yardım programı geliştirildi. Bazı şartları karşılayan kdınlar devlet tarafından verilen sosyal yardımları nakit olarak alabiliyorlar. Peki kadınlara hangi sosyal yardımlar veriliyor? Nakit sosyal yardım almak isteyen kadınlara yapılan sosyal yardımların şartları nelerdir?

DOĞUM YARDIMI!

Kadınlara verilen sosyal yardımlar arasında bulunan doğum yardımı en çok kullanılan yardım programıdır. Herhangi bir gelir şartı aranmayan bu sosyal yardım tüm doğum yapan kadınlara verilmektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan tüm kadınlar bu sosyal yardımı alabilirler. Anne eğer hayatta değilse aynı şartları taşıyan babalara da doğum yardımı ödenmektedir. Doğum yardımı kapsamında birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Tek seferlik olan bu sosyal yardım için doğum yardımı başvuru dilekçesi ile başvuru yapılması gerekmektedir.

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kadınlara çoklu doğum yardımı verilmektedir. Çoklu doğum ile dünyaya gelen 0-2 yaş aralığındaki çocukların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bu destek ödemesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardımın alınabilmesi için hane içi kişi başı ortalama gelir 852 TL'den az olmalıdır. Her ay için 150 TL ödenen bu sosyal yardımın ödemeleri 2 ayda bir 300 TL şeklinde ödenmektedir.

EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA VERİLEN SOSYAL YARDIM

Hane içinde sosyal güvencesi olan birey bulunmayan ve eşi vefat etmiş kadınlara Aile veSosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım verilmektedir. Son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan ve ihtiyaç sahibi olan kadınlar bu sosyal yardım programından yararlanabilmektedirler. Aylık olarak 325 TL ödenen bu sosyal yardım ödemeleri iki ayda bir yapılmaktadır.

MUHTAÇ ASKER EŞLERİNEVE ANNELERİNE YAPILAN YARDIM

Vatani görevini yerine getiren askerlerin ihtiyaç sahibi olan ailelerine devlet tarafından sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu sosyal yardımı askerin eşi veya anne ile babası alabilmektedir. Askerlik yapan bireylerin aileleri askerlik süresince devlet tarafından desteklenmektedir. Bu kapsamda her ay 400 TL olmak üzere iki ayda bir nakit ödeme yapılmaktadır.

Yorumlar (0)