Kadınlara Erken Emeklilik 2021! Sosyal Güvenlik Uzmanı 6 Yıl Erken Emekli Olmanın Yolunu Açıkladı

Erken emekli olmanın yolları çalışanlar tarafından araştırılmaya devam edilirken kadınlara erken emeklilik için yeni formül açıklandı. Sosyal güvenlik uzmanı tarafından erken emekli olmak istiyorum diyen kadınlara yönelik açıklanan doğum borçlanması formülü haberimizde...

Kadınlara Erken Emeklilik 2021! Sosyal Güvenlik Uzmanı 6 Yıl Erken Emekli Olmanın Yolunu Açıkladı

Emekli olmak isteyen kişilerde aranılan emeklilik yıl ve prim gün sayısı şartlarına eklenen yaş şartı ne yazık ki pek çok kişinin emeklilik hayallerini zora soktu. Süreçte aranılan diğer şartları taşımasına rağmen yaş şartına takılması nedeni ile emekli olamayan kişiler Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT isimi derneği kurmuştu. 

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK üzerinden sigortalı olan kadınlara yönelik doğum borçlanması imkanı sunuluyor. Bu haktan yararlanan kadınlara yönelik olarak aranılan şartları taşımaları durumunda 6 yıl erken emekli olma imkanı sunuluyor. 

KADINLARA ERKEN EMEKLİLİK! DOĞUM BORÇLANMASI NEDİR, ŞARTLARI NELERDİR?

Sigortalı olarak çalışmaya başlayan ve ilk işe giriş tarihi sonrasnıda doğum yapan kadınlara Sosyal Güvenlik Kurumu SGK üzerinden doğum borçlanması hakkı ile erken emeklilik hakkı tanınmaktadır. SGK üzerinden 4A, 4B ve 4C statüsünde çalışan tüm kadınlara sunulan bu haktan yararlanmak için aranılan tek şart ilk işe giriş tarihi sonrasında doğum yapmış olunmasıdır. 

Ülkemizde kadınlara doğum sonrasında doğum izni hakkı verilmekte, bazı kadınlar doğum sonrasında çalışma hayatlarına emzirme dönemi nedeni ile uzun süre zorunlu olarak ara vermekktedir. SGK dışında kalan kadınların anne olmaları nedeni ile hak kaybı yaşamalarını önlemek amacı ile alınan bu önlem kapsamında doğum borçlanması hakkı verilmektedir. 

Kadınlara doğum borçlanması hakkı ile 3 çocuğa kadar geriye dönük prim ödemesi yapılabilmekte böylelikle emeklilik yaşı 6 seneye kadar erkene çekilebilmektedir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin doğumdan önce işe girmiş olmanız ve doğum sonrası prim ödemesi yapılmamış olması şartları aranmaktadır. 

4A ve 4B doğum borçlanması için SGK il müdürlüğü üzerinden doğum borçlanması yapılırken 4C'li çalışanlar SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı üzerinden dilekçe ile başvuru yapılabilmektedir. 3 çocuğu olan anneler prim gün borçlanması üzerinden 2160 güne yani 6 seneye kadar erken emeklilik hakkı elde edebilmektedir.

Yorumlar (0)