Kadınlarda 52, Erkeklerde 51 Yaşında Emeklilik! Başvuru Şartları

SGK mevzuatında geçerli olan uygulamalar kapsamında kadın çalışanlar ve erkek çalışanlar 50 yaşın hemen üzerinde emekli olabilirler.

Kadınlarda 52, Erkeklerde 51 Yaşında Emeklilik! Başvuru Şartları
SGK mevzuatında geçerli olan uygulamalar kapsamında kadın çalışanlar ve erkek çalışanlar 50 yaşın hemen üzerinde emekli olabilirler. Peki en erken yaşta emekli olmak için gerçekleştirilmesi gereken başvuru koşulları neler? İşte bilmeniz gereken tüm detaylar.

ERKEKLERDE 51 YAŞINDA EMEKLİLİK

SGK Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu kendisine gelen emeklilik sorularına yanıt verdi. Bu kapsamda bir erkek çalışanın emeklilik sorusunu yanıtlayan Sarısu, kişinin 51 yaşında emekli olabileceğini söyledi. İşte o soru ve cevap.

Erkek çalışan kendi çalışma detaylarına dair Ekrem Sarısu'ya "1 Mayıs 1970 doğumluyum. SSK’lı işe giriş tarihim 2 Haziran 1988 olup toplam 5625 gün prim ödemem var." bilgilerini verdi.  Çalışan bu açıklamalarının ardından ise "Ne zaman emekli olabilirim? sorusunu yöneltti.

Çalışanın bu açıklamasına Ekrem Sarısu yanıtında öncelikle kişinin tabi olduğu emeklilik şartlarını açıkladı. Sarısu açıklamasında "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ve 51 yaş şartlarına tabisiniz."dedi. Bu kapsamda kişinin ne zaman emekli olacağına ilişkin ise " Süre ve prim şartını sağladığınızdan, bundan sonra prim ödemeseniz de 51 yaşınızı dolduracağınız 1 Mayıs 2021’de emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

KADIN ÇALIŞANLARDA 52 YAŞINDA EMEKLİLİK

Ekrem Sarısu kadın çalışanlara yönelik örnek teşkil edecek bir soruya yanıt verdi. SGK prim birleştirme hakkında bilgi veren SGK Uzmanına sorulan soruda "10 Mart 1969 doğumlu eşimin ilk SSK başlangıç tarihi 1 Ocak 1995 olup 307 gün prim ödemesi var. 12 Aralık 1996‘da memur olarak atandı ve hâlâ çalışıyor. 307 gün SSK’yı hizmet birleştirmesi yaptık." bilgileri verildi. Açıklamanın sorunda ise kadın çalışanın ne zaman emekli olabileceği soruldu.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Sarısu öncelikle çalışma hayatında yer alan kadının emeklilik şartlarını daha sonra ise kaç yaşında emekli olacağını açıkladı. Açıklamada "Eşiniz emekli olmak için 20 tam yıl fiili hizmet süresi ve 52 yaş şartlarına tabi. Emekli olmak için aranan şartları sağladığından istediği zaman emekli olabilir." bilgileri yer aldı.
Yorumlar (0)