Kadrolu Taşeron İşçilere Maaş Zammı Dışında Asıl Destek Ek Ödemelerin Artırılması Mı Olacak?

Kamuda çalışan 4/D personellerinin maaş zam oranlarına ilişkin oranlar gündemde değerlendirilmeye devam ederken bu alanda sağlanabilecek diğer önemli bir adım ek ödemeler de olacak. Çok sayıda ek ödeme alan taşeron işçilerin bu ödemelerinde güncelleme ve artış olması bekleniyor.

Kadrolu Taşeron İşçilere Maaş Zammı Dışında Asıl Destek Ek Ödemelerin Artırılması Mı Olacak?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin düzenlemeler kısa süre sonra belli olacak. 

1 Ekim tarihi itibariyle iş koku değişecek olan taşeron işçiler için daha sonra görüşmeler başlayacak. Bir milyon çalışanın mali haklarının belirleneceği görüşmelerde üzerinde durulan konu maaş zammı olsa da ek ödemelerde bir okadar önem taşıyor. 

KAMUDA ÇALIŞAN KADROLU TAŞERON İŞÇİLER İÇİN MAAŞ ZAMMI

Kadrosu taşeron işçilerin maaş zam oranlarının belirlenmesinde iki etmen göz önünde bulundurulacak.

Birinci etmen taşeron işçilerin kadro sürecinden sonra almış oldukları ve zaman zaman asgari ücretten bir daha düşük seviyede maaşlara neden olan yüzde 4 oranında ki zam olurken ikinci etmen ise 2020 ve 2021 enflasyon rakamları olacak. 

Maliye Bakanlığı 2020 yıl sonunda enflasyonun yüzde 10.50, 2021'de ise yüzde 8.50 oranında olacağını öngörüyor. Taşeron işçilerin maaş zam oranlarına ilişkin konuşulan rakamlar ise en az yüzde 8.50 (2021 enflasyon hedefi) ile yüzde 17.50 arasında bir oran. 

ASIL DESTEK EK ÖDEMELERE GELEBİLİR?

Taşeron işçilere çeşiti ek ödemeler yapılıyor. Bu ödemelerin bir bölümü bayramlara ikramiye olarak bir bölümü öğrenim dönemi başlangınca eğitim yardımı bir bölümü ise tek seferlik yapılıyor, düğün yardımı gibi. Bu ödemelerde rakamlar belli bir bandı aşmazken önümüzdeki görüşmelerde bu oranların 2020 seviyesine çıkarılması bekleniyor.

Emlak365.com