EKONOMİ

Kampanyalar Açıklandı! MTV Ödemelerine Hangi Banka Kredi Kartına Kaç Taksit Yapıyor?

Türkiye'de Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) için ödeme takviminin sonu yaklaşırken bankalar MTV ödemelerinde kredi kartlarına taksit kampanyalarını açıklamaya başladılar.

Türkiye'de Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) için ödeme takviminin sonu yaklaşırken bankalar MTV ödemelerinde kredi kartlarına taksit kampanyalarını açıklamaya başladılar.

Türkiye’de her yıl Ocak ayı içerisinde ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk kısmı için son ödeme tarihi 31 Ocak 2021 olacak. Bankaların MTV ödemeleri için kampanyalar açıklanmaya başlandı.

Yaklaşık 24 milyon araç için araç sahipleri 31 Ocak 2021’e kadar MTV ödemesini gerçekleştirmek zorundalar. Ocak ve Temmuz aylarında yılda iki defa ödenen MTV için bankalardan kredi kartı kampanyaları gelmeye başladı.

2020 yılında olduğu kadar cazip olmasa da yine de bankalar müşterilerine taksitle MTV ödemesi imkanı sunuyorlar. Ancak bu taksit sayısı bu yıl en fazla 4 taksit oldu. Bunun yanında ekstra imkanlar da müşterilere verilmedi. 2020’de müşteriler MTV ödemelerini kredi kartıyla yaptıklarında ücretsiz Check-up, oto aksasuar kampanyaları, indirimli oto kuaför hizmetleri gibi imkanlardan yararlanabiliyorlardı. Bunun yanında 6 aya kadar varan taksitlerle müşteriler MTV ödemelerini kolay bir şekilde yapabiliyorlardı.

TAKSİT SAYISI DÜŞTÜ

2021 MTV kredi kartı ödemelerinde bankaların azami taksit sayısında müşterilerine en fazla 4 aya kadar taksit imkanı verdiği bildirildi. Ancak bu taksit imkanından yararlanmak için de akstra işlemler yapılması gerekiyor. QR kod ve mobil ödeme gibi uygulamaların kullanılması ise taksit sayısı bir adet yükseliyor.

MTV MİKTARLARI NASIL BELİRLENİYOR?

Motorlu Taşıştal Vergisi miktarının belirlenmesi de merak konusu oluyor. Bu rakam belirlenirken aracın motor hacmi, yaşı, matrahı ve tescil tarihi dikkate alınıyor. 2018 yılından önce tescil edilmiş olan araçların MTV tutarlarında bir miktar avantaj oluyor. 2018’den sonra tescil edilmiş araçların MTV tutarları daha yüksek oluyor.

MTV ÖDENMEZSE İCRA İŞLEMİ YAPILIR MI?

MTV’Nin ödenmemesi durumunda neyle karşılaşacaklarını merak eden vatandaşlar bu konuda araştırma yapmaya devam ediyorlar. Ödemenin yapılmaması halinde bağlı bulunan vergi dairesi tarafından mükellef takibe alınır. Bu nedenle mükelleflerin banka hesaplarına haciz uygulanabilir. Ayrıca araçlara da haciz işletilebilir. MTV ödemesi yapılmadan otomobillerin satışlarına müsaade edilmez. Araç muayenesi yaptırılmak istendiğinde ise MTV borcu bulunuyorsa muayene işlemi de yapılmaz.

MTV ÖDEMELERİNDE HANGİ BANKA KREDİ KARTINA KAÇ TAKSİT YAPIYOR?

Yapı Kredi Bankası: World Card kullanan müşteriler MTV ödemelerini 3 taksit halinde ödeyebiliyorlar. Wprld Pay QR Kod kullanan müşterilere ise 4 taksit imkanı veriliyor.

Ziraat Bankası: Kredi kartı müşterilerine MTV ödemelerinde 3 taksit imkanı veriliyor.

Garanti BBVA – Bonus: Kredi kartı müşterilerine MTV ödemelerinde 2 taksit yapılıyor. Garanti Pay kullanılırsa müşteriler MTV ödemelerini 3 taksitte yapabiliyorlar.

İş Bankası – Maximum: 300 TL üzerindeki MTV ödemelerine kredi kartı ile 2 taksit imkanı sunuluyor. Maximum Mobil ödeme kullanılırsa taksit sayısı 3’e yükseliyor.

Vakıfbank – Worl Card: MTV ödemelerinde müşterilere 2 taksit imkanı veriliyor.

Denizbank – Bonus: MTV ödemelerinde müşterilere 3 taksit imkanı veriliyor.

Kuveyttürk: MTV ödemelerinde müşterilere 3 taksit imkanı veriliyor.

TEB: MTV ödemelerinde müşterilere 3 taksit imkanı veriliyor.

Halkbank – Paraf: MTV ödemelerinde müşterilere 3 taksit imkanı veriliyor.

/center>

HSBC: MTV ödemelerinde müşterilere 3 taksit imkanı veriliyor.

QNB Finansbank: MTV ödemelerinde müşterilere 2 taksit imkanı veriliyor.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir