Kapalı Çarşı Esnafından Altın Fiyatları Tahmini: Bu Yaz Gram Altın Kaç TL Olacak, Yazın Altın Artar Mı?

2020 yılında rekor üzerine rekor kıran altın fiyatları yıl sonunda gerileme yaşamaya başlamış, 2021 yılında ise tarihinin en kötü Ocak ve Şubat aylarını yaşayarak değer kaybetmişti. Son dönemde yeniden toparlanma ve dipten dönüş sinyali veren altın fiyatları hakkına yeni yorum sektörün kalbini tutan Kapalı Çarşı esnafından geldi. Altın fiyatları ne olur, düşer mi, yükselir mi, yön ne olur, bu yaz altın ne olur, yazın altın artar mı, düşer mi?

Kapalı Çarşı Esnafından Altın Fiyatları Tahmini: Bu Yaz Gram Altın Kaç TL Olacak, Yazın Altın Artar Mı?

Altın fiyatlarında yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken son derece sert olarak yaşanan hareketlenmeler hem altın yatırımcısını hem de altın borcu olanları ve düğün yapacakları endişelendiriyor. 

2020 yılında pandeminin patlak vermesi ile beraber ortaya çıkan belirsizlik ortamı sonrasında güvenli yatırım limanı altına yöneliş başlamış, altın fiyatları rekor üzerine rekor kırmıştı. Ons altın 2 bin dolar seviyesine dayanırken gram altın ise 540 lira seviyesini görerek tarihi zirvesine ulaşmıştı. 

BU YAZ GRAM ALTIN NE OLUR, YAZIN ALTIN ARTAR MI, ALTIN FİYATLARI NE OLUR 2021?

2021 yılına sert bir düşüşle giriş yapan, yaşadığı değer kaybı sonrasında en kötü Ocak ve Şubat ayı performansını gösteren altın fiyatları yatırımcısını üzmüştü. Süreçte özellikle de yüksek fiyatla altın alarak ters pozisyonda yakalanan küçük yatırımcı mağdur olmuş, altın fiyatları yakın takibe alınmıştı. Son dönemde ise ekonomide yaşanan dalgalanma, pandemide artan vaka sayısı ve siyasi gelişmeler sonrasında uluslararası piyasada ons altının fiyatı iç piyasada ise gram ve çeyrek altın fiyatları yükselişe geçmişti. 

Yaşanan gelişmelere son uzman yorumu ise altın ticaretinin kalbini attığı İstanbul Kapalı Çarşı'dan geldi. İstanbul kapalı çarşı esnafı Kaan Gözüm altın fiyatlarında yaşanan çıkışın devam edeceğini öngördüklerini belirterek "Dolar kurunun etkisiyle de bir hareketlilik mevcut. Ons altın şuan 1780 civarında. 1815 dolar direnç seviyesinin üzerinde bir tutunma olursa daha yukarı hızlı bir yükseliş olabilir. Yaz aylarının sonlarına doğru gram altının 500 - 550 seviyelerini göreceğini düşünüyorum" diyerek yazın altın fiyatları için 550 lira seviyelerinin görülebileceğini söyledi. 

Altın yatırımcısına sakin olmaları yönünde çağrıda bulunan Gözüm altının uzun vadeli en güvenilir yatırım aracı olduğunu belirterek kripto paraların ise belirsizliklerini koruduğunu söyledi. Son dönemde kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılık haberlerini sık sık duyduklarını belirten Gözüm 2021 yılı ortalarında pandeminin sona ermesi ve sanayide altın ile gümüşün kullanımının artmasında fiyatları yukarı çekeceğini  dile getirdi. 

Gram altın fiyatı bugün yeni güne sert yükselişle başlarken günü yoğun kar satışı baskısının getirdiği düşüşle 474 liradan tamamlarken çeyrek altın fiyatı ise 780 TL oldu.

Yorumlar (0)