Kara Kış Geri Geldi! 5 Basit Yöntemle Evinizi Sıcak Tutun Doğalgaz Faturanızı Düşürün

Türkiye yoğun kar yağışı altında.

Kara Kış Geri Geldi! 5 Basit Yöntemle Evinizi Sıcak Tutun Doğalgaz Faturanızı Düşürün
Türkiye yoğun kar yağışı altında. İstanbul, Ankara başta olmak üzere yurdun çok büyük bir kısmı beyaza bürünmüş durumda. Bu günlerde koronavirüs salgınının etkileri de devam ederken vatandaşların çok büyük kısmı evlerinde vakit geçiriyor. Evde çalışma oranlarının da yükseldiği bu dönemde en büyük masraf kapısı ise faturalar.

Kış ve soğuk havaların geri gelmesiyle birlikte doğalgaz kullanım oranları yükseldi. Çok sayıda şehirde hava sıcaklıkları birden düşerken bu dönemde vatandaşlar faturalardan tasarruf yapmanın yollarını arıyorlar. Emlak365.com olarak bizlerde evi sıcak tutmanın bazı yöntemlerini sizlerle paylaşıyoruz.

BU YÖNTEMLERLE EVİNİZİ SICAK TUTUN FATURALARI DÜŞÜRÜN

Doğalgaz faturaları ailelerin en fazla ödeme yaptıkları faturaların başında geliyor. Havaların soğuk olmasıyla birlikte yükselen faturalar özellikle dar gelirli ve işi olmayan aileler için en büyük sorun. Bu dönemde ailelerin evlerinde uygulayabilecekleri bazı basit yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerle doğalgaz faturaları yüzde 30 hatta yüzde 40'lara varan oranlarla indirim sağlanabilir. İşte evlerde uygulanabilecek bir kaç basit yöntem.

Isı ve enerji tasarrufu için en önemli nokta peteklerin konumu. Oda içerisinde iyi konumlandırılmış petek ciddi bir ısı tasarrufu sağlayabilir. Petekler asla perdelerle kapatılmamalı, önüne kanepe, koltuk çekilmemeli, masa yerleştirilmemeli. Peteğin önü açık olmalı bu sayede petekler mekanın daha çabuk ısınmasını sağlayacaktır. Ayrıca pencere altındaki peteklerin arkasına perdelerin sarkması soğuğun dışarıda kalmasını sağlayacaktır.

Bir diğer bilinen yanlış ise kombinin gece kapatılması. Kombi gece veya evde olunmadığı zaman kapatılmamalı. Kombi en kısık düzeyde de olsa çalışır durumda olursa evin sıcaklığı korunacaktır. Ayrıca kombinin açılması ve yeniden açılma sürecinde en fazla enerji harcanır. Kombinin kısık düzeyde kalması bu enerji kaybını önler.

Bir diğer etkili yöntem ise oda termostatı kullanılması. Oda termostatları ısı verimliliğini önemli derecede etkilemektedir. Oda termostatları istenilen ısının sabitlenmesini ve kombinin gereksiz çalışmasını engellemektedir. Böylece faturada %6 tasarruf yapılmaktadır.

Kombi dereceleri oda sıcaklarının sabit kalması için oldukça önemli. Gündüz kombi kullanımında normal yaşam standartları için ortalama derece 22 seviyesinde olabilir. Gece saatlerinde 17-18 dereceler ideal olarak gösteriliyor.

Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığı enerji tasarrufunda en önemli etmenlerin başında geliyor. Soğuk havanın engellenmesi oda sıcaklığının, enerjinin korunmasında en önemli etmen olarak gösteriliyor. Özellikle kapı altları için sünger kullanımı ciddi bir ısı tasarrufu sağlayacaktır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)