Karadeniz'de Doğalgaz Bulunması Dolar Fiyatını Düşürecek Mi? Ekonomist Selçuk Geçer'den Yeni Değerlendirme!

Türkiye'de gündemin ana maddesi haline Karadeniz'de bulunan 320 milyar metreküplük doğalgaz oturdu.

Karadeniz'de Doğalgaz Bulunması Dolar Fiyatını Düşürecek Mi? Ekonomist Selçuk Geçer'den Yeni Değerlendirme!

Türkiye'de gündemin ana maddesi haline Karadeniz'de bulunan 320 milyar metreküplük doğalgaz oturdu. Özellikle ekonomi çevreleri bu konuyu tartışmaya başlarlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasının ardından dolar kurunda meydana gelen yükseliş akılları karıştırdı. Türk lirası için olumlu olması beklenen gelişme dolar kurunun fiyatlamasına olumsuz yansıdır. Vatandaş ise bunun neden gerçekleştiğini ve dolar kurunun neden yükseliş hareketini sürdürdüğünü sorgulamaya başladı.

Türk ekonomisine yönelik aykırı değerlendirmeleri ile dikkat çeken Selçuk Geçer, doğalgaz bulunmasının Türk ekonomisini ve dolar kurunu nasıl etkileyeceğini yorumladı. Bulunan doğalgaz rezervinin abartılı bir şekilde yorumlandığını söyleyen ünlü ekonomist, “Türkiye'nin bugüne kadar bulduğu en büyük doğalgaz rezervi bulundu dediler. Türkiye bugüne kadar doğalgaz rezervi bulmadı. Elbette bulunan rezerv en büyük doğalgaz rezervi olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bunu söyledi. Türkiye daha önce şirketlere arama yetkisi veriyordu ve onlar da elleri boş olarak geri dönüyorlardı.” dedi.BULUNAN DOĞALGAZ 4-5 YILLIK İHTİYACI KARŞILAYACAK!Türkiye'nin bulduğu doğalgaz rezervinin ne anlama geldiğini açıklayan Selçuk Geçer, “Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu 320 Milyar metreküp doğalgaz ne anlama geliyor? Türkiye'nin ihtiyacını ne kadar karşılıyor. Bütün sorunlarımız bitti mi? Türkiye'nin yıllık doğalgaz tüketimi 50 milyar metreküptür. Sanayinin canlandığı dönemlerde bu rakam 60-70 milyar metreküplere ulaşıyor. Dolayısıyla bulduğumuz kaynak ülkemizin doğalgaz ihtiyacını karşılayıp 4-5 yılda tükenecektir. Bahsedildiği gibi yıllarca doğalgaz çıkartıp Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılayıp ülkemizi enerji devleri arasına sokacak bir rezerv yok ortada.” şeklinde konuştu.DOĞALGAZI ÇIKARTABİLMEK İÇİN BÜYÜK  YATIRIM YAPMAK GEREKTürkiye'nin ciddi bir yatırım yaparak doğalgazı çıkartmak zorunda kalacağını söyleyen Selçuk Geçer, “Doğalgazın çıkartılmasının da bir maliyeti var. 4 yıllık bir kullanım için harcanacak olan para satın alınacak doğalgazdan daha tuzlu olabilir. Daha önce bu kaynak bulunmuştur ama maliyetinin çok olacağı için uygun görülmemiştir. Bu ayrı bir tartışma konusu. Buraya her şeye rağmen yatırım yaptık ve doğalgaz çıkartmaya başladık. Buradan ihtiyacımızı karşılayabilecek miyiz? Bunu da yapamayacağız ve tüketimimizin sadece yüzde 5'ini buradan elde edebileceğiz. Zamanında Rusya da büyük yatırımlar yaptı ama zamanla bulduğu kaynaklara yenileri eklendi ve yeni yeni harcamalarını karşılayıp kar elde etmeye başladılar.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'NİN KISA VADELİ EKONOMİK SORUNLARI VARTürkiye'nin kısa vadeli büyük ekonomik sorunları olduğunu söyleyen Selçuk geçer, “Keşke Türkiye hem Karadeniz'de hem de Akdeniz'de büyük kaynaklar, büyük rezervler bulup tüm ihtiyacını buralardan karşılayabilir seviyeye gelse ama bu bulunan kaynak böyle bir kaynak değil. Türk ekonomisinin kısa vadeli büyük sorunları var. Yıl sonunda 30-40 milyar doları bulan cari açıktan bahsediyoruz. Karadeniz'de bulunan bu doğalgaz ülkemizin cari açığını kapatamayacak. Aksine yatırım sebebiyle yeni bütçe açıkları oluşacak. Dolar kuru üzerindeki baskı artacak. Doğalgaz çıkarmaya karşı filan değilim.” dedi.DOĞALGAZ BULUNMASI DOLAR KURUNU DÜŞÜRECEK Mİ?Doğalgaz rezervinin bulunmasının dolar kurunu etkilemeye yeterli gelmeyeceğini söyleyen Selçuk Geçer, “Türkiye'de son gelişmeleri gören yabancı ve yerli yatırımcılar bugün tavırlarını gösterdiler. Doğalgaz müjdesi yeterli görülmedi ve dolar almaya devam edildi. Dolar kurunun fiyatlamasında bunu görüyoruz. Dolar bir anda 7,35 TL'ye dayandı ve borsa tepetaklak oldu. Bu saatten sonra doların düşmesini beklemeyin. Dolar 7,80 TL'ye kilitlenmiş durumda. Bu seviyeye doğru ilerleyecektir. Keşke Türkiye bu seviyede doğalgaz rezervi bulmak yerine yeni bir sanayi hamlesi başlatsa ve üretmeye başlasaydı. İşte o zaman doları düşürebilirdik.” şeklinde konuştu.Emlak365.com


Yorumlar (0)