Kasım Geldi TİS Başlamadı! 4/D'li Taşeron İşçiler için TİS Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

Taşeron işçilerin uzun süredir merakla beklediği ve Kasım ayı itibariyle başlamasını umdukları Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri halen başlamadı.

Kasım Geldi TİS Başlamadı! 4/D'li Taşeron İşçiler için TİS Görüşmeleri Ne Zaman Başlayacak?

Taşeron işçilerin uzun süredir merakla beklediği ve Kasım ayı itibariyle başlamasını umdukları Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri halen başlamadı. İş kolu değişiklik sürecinin beklendiği görüşmeler için öne çıkan tarihleri değerlendirdik.

Devlet kurumlarında çalışan 900 bin 4/D'li personelin yakından takip ettiği toplu iş sözleşmeleri için görüşmelerin başlaması bekleniyor. Çalışma Bakanlığı ve Türk İş Sendikasından görüşmelere ilişkin resmi açıklama gelmezken, TİS görüşmeleri kararlarının ne zaman alınacağı ve zaman başlayacağına dair son gelişmeler şu yönde;TAŞERON İŞÇİLER İÇİN 2020 TİS GÖRÜŞMELERİKamuda çalışan taşeron işçilerin KHK ile kadroya alınma süreçlerinin ardından imzalanan toplu sözleşme süreci 31 Ekim tarihi itibariyle sona erdi. Taşeron işçilerin iş kolu değişim sürecinin devam ettiği bu dönemde açıklama gelmesi bekleniyor. Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikası arasında geçecek olan toplu iş sözleşmelerinde taşeron işçilerin maaş zam oranlarından yüzdelik dilim haklarına, tayin hakkından görev tanımına kadar tüm konuların ele alınacak. Tüm mali ve sosyal haklar işçilerin taleplerine ve bakanlıkğın tekliflerine göre yeniden düzenlenecek. Gerçekleştirilecek olan görüşmelerin ardından ise yeni hakları işçilere ilan edilecek. NE ZAMAN BAŞLAYACAK NE ZAMAN BİTECEK?Taşeron işçilerin 2020 Toplu İş Sözleşmeleri için toplantıların tüm işçilerin iş kolu değişimleri sonrası yapılması umuluyor. İş kolu değişikliğinin ardından ise bakanlık ile yetkili sendikanın tarihleri işçilere duyurma süreci başlayacak. Toplantıların ne kadar süreceğine ilişkin olarak yapılan bir açıklamada Hak İş Başkanı birkaç aylık bir zaman dilimi üzerinde durmuştu.Emlak365.com


Yorumlar (0)