Kasım Sona Ermek Üzere Taşeron TİS Tarihi Açıklanmadı! Masada İki Seçenek Var

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin çok sayıda alanda düzenleme bekledikleri toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kasım ayının son dönemine girilmesine rağmen başlamadı.

Kasım Sona Ermek Üzere Taşeron TİS Tarihi Açıklanmadı! Masada İki Seçenek Var

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin çok sayıda alanda düzenleme bekledikleri toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kasım ayının son dönemine girilmesine rağmen başlamadı. Peki taşeron işçiler için görüşmeler ne zaman başlayacak? İşte öne çıkan TİS tarihleri ve Çalışma Bakanlığı'nın çalışmaları.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin kasım ayı içerisinde başlaması bekleniyordu. 31 Ekim tarihinde daha önce imzalanmış toplu iş sözleşmesinin süresi dolmuştu. Kasım ayının ilk döneminde başlaması beklenen görüşmeler için henüz bir adım atılmamış olması taşeron işçileri merakını artırdı. Peki 2020 TİS görüşmeleri ne zaman başlayacak?ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU GÖRÜŞMELERİ BAŞLAMAK ÜZERE4/D'li personeller için gerçekleştirilecek toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Çalışma Bakanlığı ile Türk İş Sendikası olacak. Ancak bu iki taraf ayrıca Aralık ayında başlayacak asgari ücret tespit görüşmelerinde de yer alacaklar. Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren bu görüşmelerin Aralık ayının hemen başında başlamasına kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanında asgari ücret görüşmelerinin en az 1 ay sürmesi Aralık ayı sonunda zam oranlarının açıklanması bekleniyor. TAŞERON İŞÇİLERİN TİS GÖRÜŞMELERİ 2021 YILINA MI KALDI?Taşeron işçilerin TİS görüşmeleri için yapılan değerlendirmelerde ise iki ayrı değerlendirme ön plana çıkıyor. Birinci değerlendirmede uzmanlar taşeron işçiler için TİS görüşmelerinin asgari ücret tespit görüşmelerinin ardından başlayacağını öngörüyorlar. Bu kapsamda geçici bir kararla 2 aylık veya görüşmelerin sonuna kadar ek sözleşme imzalabileceği bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. İkinci değerlendirmede ise Türk İş ve Çalışma Bakanlığı'nın hem asgari ücret görüşmelerine hemde taşeron işçiler için TİS görüşmelerine Aralık ayında başlaması ve bitirmesi ele alınıyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)