Kavcıoğlu Açıkladı: Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak, Kredi Faizleri Düşecek Mi?

Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasının ardından yükselen dolar kuru ile mücadele etmeye devam eden Prof. Şahap Kavcıoğlu yeni açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası Nisan toplantısı ne zaman, TCMB PPK toplantısı ile politika faiz indirimi yapacak mı, bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları ne zaman düşer?

Kavcıoğlu Açıkladı: Merkez Bankası Ne Zaman Faiz İndirimi Yapacak, Kredi Faizleri Düşecek Mi?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlık koltuğu için yapılan görev değişimi sonrasında ne yazık ki dolar kurunda büyük bir hızla yükseliş meydana gelmişti.

Naci Ağbal'ın Resmi Gazete'de yayımlana atama kararnamesi ile görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atanması piyasalarda şok etkisi yaratırken yaşanan bu etki dolar kuru ve altın fiyatları için sert bir yükseliş etkisi yaşanmasına neden olmuştu.

MERKEZ BANKASI ŞAHAP KAVCIOĞLU AÇIKLADI: TCMB NİSAN 2021 PPK TOPLANTISI İLE FAİZ İNDİRİMİ OLACAK MI, FAİZLER NE ZAMAN DÜŞECEK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu piyasada güveni yeniden inşa etmek adına girişimlerine tüm hızı ile devam ediyor. Kavcıoğlu bugün ekonomistler ve yatırımcılarla bir araya gelerek özel bir sunum gerçekleştirdi.

Yapılan sunumda Başkan Kavcıoğlu "Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz" dedi.

Yapılan açıklama ile bir kere daha Nisan ayında faiz indirimi olmayacağı mesajı verilmiş oldu. Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile TÜİK TEFE TÜFE Mart ayı enflasyon rakamları için yükseliş yaşanacağı belirtilirken, enflasyon rakamlarında düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapılmayacağı mesajı bir kere daha netleştirilmiş oldu.

BANKALARIN İHTİYAÇ, TAŞIT VE KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre faiz indirimi için enflasyon rakamlarında düşüş beklenecek. Bankaların kredi faiz oranları için düşüş eğiliminin ancak enflasyon ve dolar kurunda yaşanan geri çekilmenin ardından Merkez Bankası tarafından yapılacak politika faiz indirimleri beklenecek.
Yorumlar (0)