Kaymakamlıklar Başvuruları Almaya Başladı! Vatandaşlara 5 Dalda Destek

Bilindiği üzere vatandaşlara farklı alanlarda destek sağlayan kurumlardan birisi de kaymakamlıklar.

Kaymakamlıklar Başvuruları Almaya Başladı! Vatandaşlara 5 Dalda Destek
Bilindiği üzere vatandaşlara farklı alanlarda destek sağlayan kurumlardan birisi de kaymakamlıklar. Vatandaşların yaşadıkları ilçelerde yer alan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi konumununda bulunan ve ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlara ihtiyaçları kapsamında yardım sağlıyor.

Bu destekler farklı alanlarda sağlanan maddi olanaklar olurken bunun yanında vatandaşların içerisinde bulundukları zor durumlara göre ayrı ayrı destekler de sağlanıyor.

VATANDAŞLARIN BİLMEDİĞİ KAYMAKAMLIK DESTEKLERİ

Kaymakamlıkların vatandaşlara sunduğu yardımlarda en önemli nokta, vatandaşların destek ihtiyacı duyduğu alanlar alanlar. Bazı vatandaşlar barınma alanında sorun yaşarken bazı vatandaşlar gıda talebinde bulunuyorlar. Faturalarını ödeyemeyenler bu alanda destek talep ederken yakacak sorunu olanlar kaymakamlıklardan kışlık yakacak talebinde bulunuyorlar. Belli bir yaş üzerinde olup hiçbir geliri olmayanlar ise aylık maaş talebinde bulunabiliyorlar.KAYMAKAMLIKLARDAN ALINABİLECEK 5 AYRI DESTEK

Vatandaşlar kendi ilçelerinde yer alan kaymakamlıklara yada bünyesinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek aşağıda yer alan desteklerden faydalanabilirler.

1-) Yakacak Yardımları

Vatandaşların kış döneminde ısınma konusunda sorun yaşamamaları durumunda sağlanır. Bu destek ödemeleri doğalgazın olmadığı kömür kullanılan illerde veya ilçelerde 500 kg ile 1 ton arasında kömür yardımı olarak yapılır.

2-) Barınma Yardımları

Bu destek ödemeleri sağlıksız kötü şartlarda yaşayan vatandaşlara sağlanır. Bu ödemeler 20 bin TL bakım onarım desteği olarak yada 30 bin TL prefabrik ev desteği, 40 bin TL betonarme ev desteği olarak sağlanır.

 

3-) Eğitim Yardımı

Kaymakamlıkların, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfların eğitim yardımları bulunuyor. İhtiyaç sahibi ailelere sağlanan bu yardımlar ile okula giden çocukların çeşitli giderleri karşılanıyor.

4-) 2022 Yaşlılık ve Engelli Maaşı

Sosyal güvencesi olmayan yaşlılar ile belli bir düzeyde engeli olan vatandaşlara aylık nakit ödeme yapılır. Başvurular ise ilçe kaymakamlıklarına yapılır.

5-) Gıda Yardımı

Ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşların temel gıda ihtiyaçları karşılanır. Başvuruların onaylanması durumunda düzenli gıda yardımı sağlanır.BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

Kaymakamlıklardan düzenli yardım almak için sağlanması gereken başvuru koşulları arasında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Muhtarlık tarafından fakirlik belgesi almak. İhtiyaç sahibi olmak, Yaşlılık maaşı için 65 yaşından büyük olmak şartları bulunuyor. Bu şartların dışında ayrıca Engelli maaşı için en az yüzde 40 düzeyinde engelin olması. Son olarak ise Kaymakamlık destekleri için hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin, brüt asgari ücret tutarının üçte bir oranından fazla olmaması gerekir.
Yorumlar (0)