Kaymakamlıklardan Yardım Parası Şartları Sağlayan Ödeniyor! Başvuru Dilekçe Örneği

Kaymakamlıklar ihtiyaç sahibi olanlara yardım parası sağlamakta.

Kaymakamlıklardan Yardım Parası Şartları Sağlayan Ödeniyor! Başvuru Dilekçe Örneği

Kaymakamlıklar ihtiyaç sahibi olanlara yardım parası sağlamakta. Halk arasında kaymakamlık parası olarakta bilinen bu destek ödemelerinden faydalanmak isteyenler için başvuru detayları.

Kış aylarında soğuk havalar öncesinde, pandemi döneminde bazı vatandaşlar kurumların sağladığı destek ödemelerini daha sık araştırmaya başladılar. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar için destek sağlayan kurumların başında ise kaymakamlıklar geliyor. Vatandaşlara, ailelere özel destek programları sunan kaymakamlıklar nakit para desteği de sağlıyor. 

KAYMAKAMLIKLARDAN NAKİT PARA YARDIMI NASIL ALINIR?

Kaymakamlık Yardımı Nedir? Kaymakamlıklar tarafından sunulan nakit para yardımları vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak adına sağlanan destek ödemelerinden birisidir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının incelemeleri sonrasında ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara ödenen bu destek ödemesi kişiye, aileye göre değişmektedir. Destek tutarı talep ve ardından başlayacak inceleme süreci sonrasında belirleniyor. Yapılacak izahat sonucunda kaymakamlık tarafından gerekli incelemeler yapılarak ihtiyaç sahibi olan bireylere gerekli yardımların yapılması için çalışmalar başlatılacaktır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Kaymakamlık yardım parası; Türk vatandaşı olunması, muhtarlıklardan fakirlik belgesi alınması, hane içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin, brüt asgari ücret tutarının üçte bir oranından fazla olmaması, sosyal yardımlar kapsamında aynı anda farklı bir yardımdan faydalanılmaması gerekir. Engelli maaşı için en az yüzde 40 engel oranına sahip olunması, yaşlılık maaşı için ise 65 yaşından büyük olunması gerekiyor. 

BAŞVURU İŞLEMLERİ 

Kaymakamlıklardan her ay düzenli yardım parası almak isteyenler kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları birimlerine başvurularını yapacaklar. Gelir testi işlemleri ve talep edilen evrakları yapılacak başvurular, dilekçe ile yapılacak. Dilekçe ilgili kurumdan başvuru şeklinde doldurabilir.

Emlak365.com

Yorumlar (0)