Kayseri Şeker 750 Milyon Lira Halka Arz Edecek

Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem yapabilmek için halka arza kayıtlı sermaye tavanını 750 milyon lira yükselten Kayseri Şeker A.

Kayseri Şeker 750 Milyon Lira Halka Arz Edecek
Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem yapabilmek için halka arza kayıtlı sermaye tavanını 750 milyon lira yükselten Kayseri Şeker A. Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in Yıldızlar Grubu’nda yer alması gerektiğini söyledi. Kayseri Şeker’in 2017 yılındaki düzenleme ile halka açık şirket haline geldiklerini hatırlatan Akay, Yıldızlar grubunda yer alabilmek için halka arzdaki sermaye tutarının asgari yüzde 15 değerine denk gelmesi gerektiğine yönelik alınan karar doğrultusunda hareket edildiğini belirtti. Akay, “700 milyon lira olan halka arz sermayemizi 50 milyon daha yükselterek sermaye tavan tutarını 750 milyon seviyesine çıkartacağız” sözlerini açıklamasına ekledi.

Sektörde Bir İlk

Uygulanan halka arz sistemi ile şeker sektörü ve Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (PANKOBİRLİK) için önemli bir değişiklik olacağını söyleyen Akay, ilk adımın atıldığını belirtti. Alınan karar doğrultusunda halka arz sermaye tavan fiyatının değiştirilmesinin sektörde bir ilk olduğuna dikkat çeken Akay, bu sayede çiftçilere ve çalışanlara şirkete ortak olma imkânı tanıdıklarını ve bunu önemli bir hizmet olarak gördüklerini ifade etti. Özellikle şeker fabrikaları ve pancar kooperatiflerinin hissedarların çoğunu oluşturduğu şirket için bu sistemin ilk defa denendiğini vurgulayan Akay, arz işlemini mayıs ayının sonuna kadar gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Halk Yatırım ile İşbirliği Yapılıyor

Halka arz işlemlerini mayıs ayının sonuna kadar tamamlamak istediklerini belirten Akay, halka arz işlemlerinde Halk Yatırım ile işbirliği içinde çalıştıkları bilgisini verdi. Halka arz işlemenin ardından piyasada spekülasyonlara yer vermeyecek hisse değerinin oluşabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul’un kendilerinden mevcut hisse sahiplerinin hisselerini 1 yıllık süre içinde halka arz edilen değerin altında satmamaları konusunda talepte bulunduklarını açıkladı.
Yorumlar (0)