KHK Kadrolu 4/D'li Taşeron İşçilere Ocak 2021'de Ne Kadar Zamlı Maaş Ödenecek?

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında maaş zam oranı bekleyen taşeron işçiler için bu görüşmelerin ne zaman yapılacağı merak konusu.

KHK Kadrolu 4/D'li Taşeron İşçilere Ocak 2021'de Ne Kadar Zamlı Maaş Ödenecek?

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında maaş zam oranı bekleyen taşeron işçiler için bu görüşmelerin ne zaman yapılacağı merak konusu. Peki Toplu İş Sözleşmesi imzalanana kadar taşeron işçilere ne kadar zamlı maaş ödenecek?

Emlak365.com - Taşeron işçilerin maaşlarına yansıyacak olan yeni zam oranından, tayin hakkına kadar çok sayıda konu başlığı toplu iş sözleşmesi kapsamında ele alınacak. 2020 yılının Ekim ayı sonuna kadar Çalışma Bakanlığı'nın eski toplu sözleşme olanaklarından faydalanan taşeron işçiler 2021 yılından itibaren nasıl bir süreç içerisinde yer alacaklarını merak ediyorlar. 

TAŞERON İŞÇİLERE 2021'DE SÜRPRİZ ZAM VAR MI?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak olan zam oranlarına dair değerlendirmelerde enflasyon oranlarına dair rakamlar konuşuluyordu. Maaşların 2020 enflasyon oranlarına göre artacağı iddia edilirlen beklenen görüşmeler henüz başlayamadı. Türk İş Sendikası ve Çalışma Bakanlığı arasında gerçekleştirilecek görüşmelerin ise 2020 yılında başlaması zor görünüyor. Bakanlık ve Türk İş Sendikası halen asgari ücret görüşmeleri içerisinde yer alıyorlar. 

Bu kapsamda bu görüşmelerin tamamlanmasının ardından bakanlığın ve sendikanın taşeron işçiler için adım atması bekleniyor. Taşeron işçilerin toplu iş sözleşmesi için gerçekleştirilecek toplantıların da en az bir iki aylık bir süreyi kapsaması bekleniyor. Bu durumda işçilerin yeni dönem hakları en erken 2021 baharında belli olacak. 

Bu döneme kadar ise taşeron işçilerin hangi hesaplamalara göre maaş zammı alacakları bilinmiyor. Çalışma Bakanlığı bu konuya dair önümüzdeki günlerde yeni bir bildiri yayımlayarak geçici süreli hakları açıklayabilir yada ikinci seçenek olarak geçmiş dönem hakların süresini uzatabilir. 

Yorumlar (0)