Kimya Sektörü İhracatı Şubat Ayında Yüzde 12.72 Oranında Artış Gösterdi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği her ay olduğu gibi geride kalan şubat ayında da kimyevi maddeler ve mamulleri ihracat oranı verilerini açıkladı.

Kimya Sektörü İhracatı Şubat Ayında Yüzde 12.72 Oranında Artış Gösterdi
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği her ay olduğu gibi geride kalan şubat ayında da kimyevi maddeler ve mamulleri ihracat oranı verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 12.72 oranında artış gösteren kimyevi ürünler ve mamulleri ihracat oranı 1 miyar 683 milyon dolara ulaştı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçılar Birliği verilerine göre en çok ihracat yapılan ülke Belçika olurken, en çok ihraç edilen ürün alanı ise plastik ve mamulleri oldu.

Kimya Sektörü En Yüksek İhracatı Belçika’ya Yaptı

Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracat oranı yükselmekle beraber en çok kimyevi madde ve mamulleri satışı ise Belçika’ya yapıldı. 88 milyon 96 bin dolarlık satış ile Belçika ilk sırada yer alırken onu sırası ise Almanya, Irak, Hollanda, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere, İsrail ve ABD izledi.

Kimya Sektöründe En Çok İhracat Artışı Yunanistan’da Yaşandı

Kimya sektöründe en çok ihracat yapılan ülke Belçika olurken, yapılan ihracat oranı ile ilk 10 ülke içinde yer alan ve en çok artış kaydedilen ülke ise Yunanistan oldu. Şubat ayında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında Hollanda, ABD ve İtalya dışındaki tüm ülkelerin ihracat oranlarında artış gözlemlendi. İhracat oranları ile ilk 10 ülke içinde yer alan Yunanistan’a yapılan ihracat yüzde 148.69 artış gösterirken, toplam ihracat oranı ile ilk 20 ülke arasında yer alan Nijerya ise ihracat yapılan tüm ülkeler arasında en çok artış yaşayan ülke oldu. Nijerya’ya yapılan ihracat oranında yüzde 419.27 oranında artış kaydedildi.

Kimya Alanı İhracatında Plastik ve Mamulleri İlk Sırada Yer Aldı

Şubat ayında kimya alanında 619 milyon 587 bin dolar ile en çok ihraç edilen ürün plastik ve mamulleri oldu. Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ikinci sırada yer alırken, anorganik kimyasallar ise üçüncü sırada yer aldı.
Yorumlar (0)