Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesi Projesi 100 Bin Lira Hibe Desteği Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Büyükbaş ve küçükbaş hibe desteği 2021 için beklenen müjdeli haber geldi. 2 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar resmen yürürlüğe girdi. Karar kapsamında hayvancılık hibe başvurusu yapmak isteyen kişilerin yanı sıra kırsal alanda tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri üretimi yapmak isteyen kişilere 100 bin liraya kadar devlet hibe desteği verilmesi onaylanmış oldu.

Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesi Projesi 100 Bin Lira Hibe Desteği Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

İlk olarak 2020 yılında hayata geçirilen ve kırsalda yaşamı teşvik etmeyi amaçlayan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projelerinin Desteklenmesi projesinde önemil düzenlemelere gidildi. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar  2 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yayımlanan yönetmelik kapsamında aranılan kriterleri karşılayan kişilere tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri konularında yüksekokul ve ya  aynı bölümlerin üniversite mezunlarının mahallinde uygulayacağı bitkisel ve hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerii desteklemek amacı ile kırsalda yaşamayı taahhüt etmeleri koşulu ile 100 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe para desteği sağlanacak. 

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 4046)

Kararın PDF Formatı ile Tamamına Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ... 

İlk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2020 yılında uygulamaya alınan 100 bin lira hibe desteği için için 2021 yılında uygulanacak kriterler belirlenmiş oldu. Projeden yararlanmak isteyen kişilerin kırsalda yaşamayı taahhüt etme şartı aranırken Tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu ya da üniversiteden mezun olan kişilerin hayvansal projeler, su ürünleri projeleri, bitkisel projeler, yöresel tarım ürünleri projeleri, tıbbi aromatik bitkilerin üretimi, depolanması ve paketlenmesine ilişkin projelerine 100 bin liraya kadar hibe para desteği verilecek. 

Bu kapsamda hibe sözleşmesini imzalayan ve proje yatırımını tamamlayan kişilere devlet tarafından geri ödemesiz 100 bin liraya kadar hibe desteği ödemesi yapılacak. 

Yorumlar (0)