Kısa Çalışma Ödeneği Alan Çalışanlara İşsizlik Maaşı Bağlanır Mı?

Türkiye'de milyonlarca çalışanın yararlandığı kısa çalışma ödeneği uygulaması 31 Mart 2021 tarihi itibariyle sona eriyor. Kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşını etkileyecek mi? İşten çıkarma yasağı sona erdiğinde kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış olan çalışanlar işsizlik maaşı alabilecekler mi?

Kısa Çalışma Ödeneği Alan Çalışanlara İşsizlik Maaşı Bağlanır Mı?
Türkiye'de koronavirüs salgınının ekonomik tedbirleri kapsamında milyonlarca çalışan devlet tarafından verilen destek olan kısa çalışma ödeneğinden yararlanmışlardı. Şimdi kısa çalışma ödeneği 31 Mart 2021'de sona erecek. Ardından ise normal çalışmaya geçiş yapılacak. Milyonlarca çalışan yeni dönemde kendilerini bekleyen gelişmeleri merak ediyorlar. Kısa Çalışma ödeneği alanların işsizlik maaşı etkilenir mi? Kısa çalışmadaki çalışanlar işsizlik maaşı alabilirler mi?

İşte çıkarma yasağı şu anda 17 Mayıs 2021'e kadar uzatıldı. Bu nedenle kısa çalışmadan normal çalışmaya dönen çalışanlar işten çıkarılma gibi bir sorunla karşı karşıya kalmayacaklar. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan isterse işten çıkarma yasağını 31 Haziran'a kadar da uzatabilecek.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALANLAR İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLECEKLER Mİ?

Kısa çalışma ödeneği alan milyonlarca çalışan işlerini kaybetme endişesi yaşıyorlar. Bir şekilde işten çıkarma yasağı sona erer ve işten çıkarılırlarsa bu çalışanlar işsizlik maaşı alıp alamayacaklarını öğrenmek istiyorlar. İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre kısa çalışma ödeneği alan çalışların bu aldıkları ödenek süreleri işsizlik ödeneği sürelerinden indiriliyor. 10 ay işsizlik maaşı ödeneği alma hakkı olan bir çalışan 3 ay kısa çalışma ödeneği almışsa işsiz kaldığında işsizlik maaşını yalnızca 7 ay alabilir. Ancak bu kanunda bir başka detay daha bulunuyor.

Aynı kanun kısa çalışma ödeneği sürelerinin işsizlik maaşı sürelerinden düşürülüp düşürülmeyeceğine dair karar verme yetkisini Cumhurbaşkanı'na veriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla 30 Haziran 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre kısa çalışma ödeneği süreleri işsizlik maaşı ödeneği sürelerinden düşürülmeyecek. Aynı şekilde nakdi ücret destekleri de işsizlik maaşı sürelerinden mahsup edilmeyecek. Çalışanların bu konuda herhangi bir kayıpları olmayacak.

İŞSİZLİK MAAŞI MİKTARI NASIL BELİRLENECEK?

Kısa çalışma ödeneği aldıktan sonra işten çıkarılıp işsizlik maaşı başvurusu yapacak olan çalışanlar ne kadar işsizlik maaşı alacaklarını merak ediyorlar. Esasen işsizlik maaşları çalışanın son 120 günlük brüt ücreti üzerinden hesaplanıyor. Ancak kısa çalışma ödeneği alındığında bu brüt ücretlerde azalma meydana geliyor. İşsizlik maaşlarının miktarı çalışanın kısa çalışmadan yararlanmadan önceki brüt ücreti üzerinden hesaplanacak. Çalışanların o döneme dair brüt ücretin yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak bağlanır. İşsizlik maaşı 2.862 TL'nin üzerinde de olamaz.

Emlak365.com
Yorumlar (0)