Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Dikkat! İşsizlik Maaşı Hakkına Göre Ödemeler Kesilebilir!

Çalışma hayatında devam eden Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak uzmanlar çalışanlara kritik bir uyarıda bulundular. Kısa Çalışma Ödeneği almaya devam eden çalışanların işsizlik maaşı hakları tamamlananlar ödenek kapsamından çıkartılıyorlar. Bu çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği alamadıkları için Nakdi Ücret Desteği almaya başlıyorlar. İşte Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak pek bilinmeyen uygulamanın detayları...

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Dikkat! İşsizlik Maaşı Hakkına Göre Ödemeler Kesilebilir!

Türkiye'de koronavirüs sürecinde milyonlarca çalışan Kısa Çalışma Ödeneği kapsamına alınarak daha fazla mağdur olmalarının önüne geçildi. Çok sayıda işveren kısa çalışmaya başvururken lartları uyan çalışanlar da bu imkandan faydalandırıldılar. Hem işverenler nitelikli iş gücü kaybetmemiş oldular hem de çalışanlar işsiz kalmak ve tüm gelirlerini kaybetmekten kurtuldular.

İŞSİZLİK MAAŞI SÜRESİ DOLANLAR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALABİLİRLER Mİ?

Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak süre uzatımları devam ederken bir başka detay sorun olarak çalışanların önüne çıkmaya başladı. Bu ödenek çalışanların işsizlik maaşlarından ödeniyor. Bu nedenle işsizlik maaşı hak etmek Kısa Çalışma Ödeneği alma şartlarından birisi oldu. Ancak Kısa Çalışma Ödeneği'ni aylardır alan çalışanların işsizlik maaşları hakları sona erdiğinde bu imkandan faydalanmalarına olanak kalmıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ'NDEN ÇIKARTILAN ÇALIŞANLARA NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

İşsizlik maaşı haklarını tamamlayan çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği kapsamından çıkarılıyorlar. Bu çalışanlar ücretsiz izne ayrılan çalışanlara verilen Nakdi Ücret Desteği ödemelerini almaya başlıyorlar. Bu ödenek de günlük 39.24 TL olduğu için çok ciddi bir gelir kaybı meydana geliyor. İşsizlik maaşını dolduran çalışanları büyük bir maddi sorun bekliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN YENİ DÜZENLEME TALEBİ!

Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında normal maaşının yüzde 70'e varan oranını alabilen çalışanlar Nakdi Ücret Desteği ile ayda 1.168 TL alabiliyorlar. Bu durum çalışma hayatında çok ciddi sorunların önünü açarken milyonlarca çalışanın yaşayacağı gelir kaybının önlenmesine yönelik düzenlemelerin yapılması gerektiği ifade edilmeye başlandı.

Emlak365.com

Yorumlar (0)