Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Son Dakika Gelişmesi! Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Türkiye'de çalışma hayatına koronavirüs sürecinde etkin şekilde giren Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak son dakika gelişmesi yaşandı.

Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Son Dakika Gelişmesi! Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Türkiye'de çalışma hayatına koronavirüs sürecinde etkin şekilde giren Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak son dakika gelişmesi yaşandı. Kısa Çalışma Ödeneği süresinin uzatılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Türkiye'de koronavirüs sürecinde istihdam sorunu doğmaması, hem işverenlerin hem de çalışanların mağdur olmaması için şartları kolaylaştırılarak devreye sokulan Kısa Çalışma Ödeneği ile alakalı olarak son dakika gelişmesi yaşandı. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Kısa Çalışma Ödeneği'nin süresi uzatıldı.KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İKİ AY DAHA UZATILDITBMM tarafından Kısa Çalışma Ödeneği'nin süresinin uzatılmasına dair daha önce Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'a yetki verilmişti. 31 Ağustos'ta normalde sona ermesi gereken Kısa Çalışma Ödeneği süresi Cumhurbaşkanı Kararı ile 2 ay daha uzatıldı.KARAR RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDIYeni koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebep gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılmasına dair karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Kısa Çalışma Ödeneği 26 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye'de kesintisiz şekilde uygulanıyor. Bu imkandan yararlanan iş yerlerinde çalışanların maaşları belirli oranlarda devlet tarafından karşılanıyor. Çalışanların çalışmadıkları sürede ise işverenler çalışanlar için prim ödemesi yapmıyorlar.31 EKİM'E KADAR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM EDECEKŞu anda Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanan işverenler kendileri aksini istemedikleri sürece çalışanlarına bu imkandan faydalandırmaya devam edecekler. Normal çalışmaya dönen iş yerlerinde Kısa Çalışma uygulamasından çıkılması durumunda ödenek de kesiliyor. Bu ödeneği kullanacak olan işverenler bundan 31 Ekim 2020 tarihine kadar yararlanacaklar.Öte yandan Kısa Çalışma Ödeneği'ne bağlı olarak işten çıkarma ysakları ve nakdi ücret desteği de devam edecek.

Emlak365.com


Yorumlar (0)