Kısa Çalışma Ödeneği Son Kez Uzatıldı, Haziran Ayına Kadar Normalleşme Desteği Ödenecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklama ile kısa çalışma ödeneğinin son kez uzatıldığı duyurulmuştu.

Kısa Çalışma Ödeneği Son Kez Uzatıldı, Haziran Ayına Kadar Normalleşme Desteği Ödenecek!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından son kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklama ile kısa çalışma ödeneğinin son kez uzatıldığı duyurulmuştu. 19 Şubat 2021 tarihli resmi gazete ile yayımlanan Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3556) kapsamında detaylar belirlenmiş oldu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SON KEZ UZATILDI

Yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı kapsamında koronavirüs salgını nedeni ile uygulanan kısıtlama kararlarından etkilenen işyerlerinde kısa çalışma ödeneği sistemine geçiş yapılmıştı. Süreçte pandeminin sona ermemesi nedeni ile kısa çalışma ödeneği bir kere daha uzatıldı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada "son kez" ifadesi kullanıldı.

Yayımlanan Cumhurbaşkanı kararının ekinin birinci maddesine göre "İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021'e kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun'un ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 31 Mart 2021'e kadar uzatılmıştır" ifadelerine yer verildi.HAZİRAN AYINA KADAR 3 AY NORMALLEŞME DESTEĞİ SAĞLANACAK! 

Ücretsiz izinden ve kısa çalışma ödeneğinden dönen işletmelere devlet 3 ay boyunca normalleşme desteği alacak. Nisan ayına kadar kısa çalışmadan çıkma kararı alan işyeri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çalışanlar için işçi ve işveren prim ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan alacaklar.
Yorumlar (0)