Kısa Çalışma Ödeneği Sona Erdi! Şimdi Ne Olacak, İşverenlere Yeni Destek Verilecek Mi, Çalışanlar İşten Çıkarılabilecek Mi?

Türkiye'de koronavirüs sürecinde çalışma hayatına can veren kısa çalışma ödeneği uygulaması sona erdi. Peki şimdi ne olacak? İşverenler çalışanlarını işten çıkarabilecekler mi? Çalışanlara yönelik başka destek uygulaması var mı?

Kısa Çalışma Ödeneği Sona Erdi! Şimdi Ne Olacak, İşverenlere Yeni Destek Verilecek Mi, Çalışanlar İşten Çıkarılabilecek Mi?
Koronavirüs sürecinde salgının ekonomiyi etkilemesi üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından devreye sokulan kısa çalışma ödeneği 31 Mart 2021 tarihi itibariyle son buldu. Şu ana kadar milyonlarca çalışan kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. İşverenler bu destekleme ile çalışanlarının işlerine son vermek zorunda kalmadılar. Çalışanlar da işlerini kaybetme riski ile karşılaşmadılar. Peki şimdi ne olacak? Kısa çalışmadan normal çalışmaya geçen çalışanlar işverenler tarafından işten çıkarılabilecek mi?

ŞİMDİ NE OLACAK?

Kısa çalışma ödeneğinin bitmesi nedeniyle hem işverenler hem de çalışanlar çeşitli kaygılar duymaya başladılar. İşverenler yeni bir detsek ihtiyacı hissederken hangi destekten yararlanabileceklerini öğrenmek istiyorlar. Çalışanlar ise işverenlerin kendilerini işten çıkartıp çıkartamayacaklarını araştırmaya başladılar.

NORMALLEŞME DESTEĞİ KULLANILABİLECEK

Kısa çalışma ödeneğine bir alternatif olarak işverenler için normalleşme desteği bulunuyor. Bu destek kapsamında sigorta ve işveren paylarının tamamı İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanıyor. Normalleşme desteği ile Haziran 2021'e kadar işverenlere sigortalıların prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak olan sosyal güvenlik primlerinin tamamı tutarında destek temin edilebilecek. Prim desteğinin bazı özel detayları bulunuyor. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanılan gün sayısı kadar prim desteği alınabilecek. Dolayısı ile bu destek tam aya yayılamayacak.

17 MAYIS'A KADAR İŞTEN ÇIKARMA YAPILAMAYACAK

Çalışanlar için ise nakdi ücret desteği de devam ediyor. İşverenleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara aylık 1.420 TL nakdi ücret desteği ödenmesine dair uygulama 17 Mayıs 2021 tarihine kadar devam edecek. Bu uygulama kapsamında aynı tarihe kadar işverenlerin işten çıkarma yasakları da sürecek. Dolayısıyla kısa çalışmadan dönen iş yerlerinde çalışanların işten çıkarılmaları 17 Mayıs'a kadar mümkün olmayacak.

İLAVE İSTİHDAM DESTEĞİ DEVREYE GİRECEK

Kısa çalışma ödeneği imkanını kaybedecek olan işverenlere ekonomik reformlar kapsamında yeni bir teşvik daha verilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ilave istihdam desteği ile işverenler teşvik alabilecekler. Ancak bu teşvik mevcut çalışanlar için geçerli olmayacak. Sigorta primlerine göre uygulanacak olan ilave istihdam teşviği kapsamında işverenlere ayrıca düşük faizli kredi de verilebilecek. En fazla 5 ilave istihdam için 500 Bin TL'ye kadar düşük faizli kredi kullandırılabilecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)