Kısa Çalışma Ödeneği Ve İşsizlik Maaşı Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemeleri hakkında bir son dakika açıklaması yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Mayıs ayına ilişkin ödemelerin yapılacağı tarihi açıkladı. 

Kısa Çalışma Ödeneği Ve İşsizlik Maaşı Ödeme Tarihleri Belli Oldu

Türkiye'de milyonlarca vatandaşa yapılacak olan ödemelere dair bir son dakika açıklaması yapıldı. Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemeleri hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin açıklamada bulundu. Bakan Vedat Bilgin ödemelerin yapılacağı tarihi kamuoyuna ilan etti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin hem kısa çalışma ödeneği hem de işsizlik maaşı ödemelerinin 4 Haziran 2021 tarihinde yapılacağını açıkladı. Bu ödemelerin Mayıs ayına ilişkin olacağı ve Mayıs ayında ödeme almaya hak kazananların bundan yararlanabileceği bildirildi. 

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 4 Haziran'da yapılacak olan işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneği ödemelerinin nasıl yapılacağını da açıkladı. Buna göre Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden IBAN bildiriminde bulunan vatandaşlar hem işsizlik maaşı ödemelerini hem de Kısa Çalışma Ödeneği ödemelerini banka hesaplarından alabilecekler. Ancak İŞKUR'a IBAN bildirmeyen vatandaşlar konuya dair ödemelerini PTT şubelerinden tahsil edebilecekler. Bu ödemeleri almak için vatandaşlar herhangi bir PTT şubesine bir kimlik ile başvurmaları yeterli olacak. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Kısa çalışma ödeneği koronavirüs sürecinde yaygın olarak kullanılan bir ekonomik tedbirdir. Kısa çalışmaya giren iş yerleri şartları uyan çalışanlarını kısa çalışma ödeneğinden yararlandırırlar. Kısa çalışma süresi kadar bu çalışanlara devlet tarafından ödeme yapılır. Kısa çalışma ödeneği kapsamında şu anda Türkiye'de milyonlarca çalışan bulunmaktadır. Bu çalışanlar kısa çalışma ödeneği karşılığı olan ödemelerinin Mayıs ayına ilişkin tutarları 4 Haziran  tarihinde alacaklar. 

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışırken kendi kusuru olmadan işine son verilen çalışanlara İŞKUR tarafından ödenen maaşa işsizlik maaşı denilmektedir. İşsizlik maaşı almanın belirli bir sigortalılık süresi şartı vardır. Bunu karşılayan çalışanlara İŞKUR tarafından işsizlik maaşı ödemesi yapılmaktadır. 
 

Yorumlar (0)