Kısa Çalışma Ödeneği Ve İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yatırılacak? Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir son dakika açıklaması yaparak kısa çalışma ödeneği ile işsizlik maaşı ödemeleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. mart ayına ilişkin ödemelerin yapılacağı tarih belli oldu.

Kısa Çalışma Ödeneği Ve İşsizlik Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yatırılacak? Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı!
Türkiye'de milyonlarca kişinin beklediği kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemelerine ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklama yaptı. Bakan Selçuk Mart ayına ilişkin ödemelerin 5 Nisan 2021 tarihinden itibaren hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlanacağını duyurdu.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ AÇIKLAMASI

Yazılı bir açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Pandemi sürecinde çalışma hayatının devlet tarafından desteklenmesine devam ediliyor. Kısa çalışma ödeneği ile yaklaşık bir yıldır milyonlarca çalışanımızı destekleyerek işverenlerin üzerinden önemli bir yük aldık. bu şekilde işten çıkarmaların önüne karşılıklı mutabakat ve fayda ile geçtik. Her ay milyonlarca çalışanımız için kısa çalışma ödeneği ödemesi yaptık." dedi.

Mart ayı ödemelerine dair de bilgi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Mart ayında kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan çalışanların ödemelerini 5 Nisan 2021 tarihinde yapacağız. ilgili ödemeler çalışanların hesaplarına aktarılacaktır. İl dünyamıza ve çalışanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işsizlik maaşlarına dair de bilgi vererek, "Kısa çalışma ödeneğinde olduğu gibi işsizlik maaşı almaya hak kazanmış çalışanlarımız için de Mart ayına ait ödemeler 5 Nisan 2021 tarihinde yapılacaktır. İşsizlik maaşı alan vatandaşlarımız ödeme gününde belirlenen miktardaki ödemelerini tahsil edebileceklerdir." şeklinde konuştu.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK

Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ödemelerinin nasıl yapılacağı hakkında da bilgi veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bilindiği gibi ödemelerimiz konusunda standart bir uygulamamız var. İŞKUR'a IBAN bildirimi yapan vatandaşlarımızın ödemeleri direkt olarak banka hesaplarına yatırılmaktadır. IBAN bildiriminde bulunmayan vatandaşlarımız ise ödemelerini PTT şubelerinden tahsil edebileceklerdir." açıklamasını yaptı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM EDECEK Mİ

Kısa çalışma ödeneği 31 Mart 2021 tarihi itibariyle yani bugün sona eriyor. Şu ana kadar bu ödeneğin süresinin uzatılmasına dair bir açıklama yapılmadı. Bundan dolayı artık kısa çalışma ödeneği ödemesi yapılmayacak. Hak sahipleri son ödemelerini 5 Nisan 2021'de alacaklar. Ancak çeşitli sektörlerden kısa çalışma ödeneğinin devamı için büyük bir talep var. Bu konuda nihai kararı Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan verecek.

Emlak365.com
Yorumlar (0)