Kısıtlamalar Danimarkalı Lego'ya İyi Geldi! Satışlar Rekor Seviyeye Ulaştı

2020 yılının başından beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını kısıtlamalar ve uygulanan karantina uygulamaları nedeniyle Danimarka merkezli ünlü oyuncak markası Lego’ya yaradı.

Kısıtlamalar Danimarkalı Lego'ya İyi Geldi! Satışlar Rekor Seviyeye Ulaştı
2020 yılının başından beri tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını kısıtlamalar ve uygulanan karantina uygulamaları nedeniyle Danimarka merkezli ünlü oyuncak markası Lego’ya yaradı. Pandemi sürecinde evde kalma süreci artarken vatandaşlar yeni hobiler edinmeye ve farklı alanlara yönelmeye başladı.

Her yaş grubuna hitap edebilen özelikte renkli yapı tuğlalarını andıran Lego gelen fazla talep doğrultusunda satış rekoru kırdı. Farklı yaş gruplarından oyuncak severlerin ikonik oyuncak tuğlalara yönelmesi ile birlikte ünlü oyuncak markası Lego’nun satışlarında geçen yıla oranla yüzde 13’lük bir artış yaşandı. 2020 yılında yüzde 13 artış ile 43,7 milyar krona yükselen satış rakamları kar oranı üzerinde de olumlu bir etki bıraktı. Şirketin 2020 yılı net karı geçen seneye kıyasla yüzde 19 artış sonrası 9,9 milyar krona (1,6 milyar dolar) yükseldi.

Her Yaş Grubu İçin Uygun

Pandemi sürecinden tüm sektörler etkilenmiş alınan önlemler kapsamındaki kısıtlamalar nedeniyle evde geçirilen süre bir hayli uzamıştı. Evde zaman geçirmek için alternatifler arasında yer alan farklı renk ve boyutlardan oluşan ikonik tuğla oyunu Lego, her yaş grubu tarafından tercih edildi.

Farklı birleştirmeler ile birbirinden farklı ürünler ortaya çıkmasını sağlayan lego pandeminin önde gelen oyunlarından bir haline geldi. Markanın artan satış rakamları ile beraber Lego, dijital ortamda da yatırım yapılan oyun alanlarından birisi haline geldi.

Lego, Online Platformlara Yatırım Yaptı

Rekor düzeydeki satış rakamları ardından CEO Niels B. Christiansen başkanlığındaki Lego, dijitalleşmiş öğeler ile birbirinden farklı yapı taşlarını birbirini ile ilişkilendiren dijital platformlara ve online kanallara geniş yatırımlar yaptı. Şirket, 2020 yılında atan talep ve satış rakamları üzerine fiziksel mağazalarını da yüzde 25 miktarında çoğaltarak fiziksel mağaza sayısını 678’e çıkardığını açıkladı.
Yorumlar (0)