Kıymetli Madenler Raporu Yayımlandı: Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Düşüş Sürecek Mi?

Altın fiyatları pandemi nedeni ile 2020 yılında rekor üzerine rekor kırmış, gram altın fiyatı 540 TL seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Ancak daha sonra yaşanan gelişmeler ile altında düşüş başlamıştı. 2021 yılında altın fiyatları ne olur, altın yükselecek mi, altın ne olur, altın fiyatı neden düştü, düşüş sürecek mi?

Kıymetli Madenler Raporu Yayımlandı: Altın Fiyatları Neden Düşüyor, Düşüş Sürecek Mi?

Pandemi döneminin parlayan yıldızı altın olmuş, salgında dalgalı bir seyir izlemesine rağmen 2020 yılının en çok getiri sağlayan yatırım aracı olmayı başarmıştı. Gram altın 540 TL seyiyesini görerek tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra ise geri çekilme yaşamıştı. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Hem elinde altını olanlar hem de altın almak isteyen kişiler altın fiyatlarını yakından takip etmeye devam ederken koronavirüs salgını, ABD seçimleri ve yeni teşvik paketi haber akışları altın fiyatlarını anlık olarak etkilemeye ve sert inişler, çıkışlar yaşamasına devam ediyor. 

Amerika'da yaşanan kongre binası baskını sonrası hızlı yükselen ons altının fiyatı sonrasında aynı hızla düşüşe geçmişti. A1 FX Araştırma Müdürü Eren Can Umut altın fiyatları hakkında yaptığı değerlendirmede düşüşün nedenlerini şu şekilde sıraladı;

Yaşanan teknik veri akışları, 

Dolar endeksinde toparlanma yaşanması, 

Amerika'da senato seçimlerinin oluşturduğu belirsizliğin ortadan kalkması ve belirsizliğin ortadan kalmasının dolar endeksine yükseliş olarak yansıması, 

Yükseliş trendi için beklenen noktaya ulaşılamaması, 

Yeniden düşüş endişesi ile yoğun satış baskısı yaşanması altın fiyatlarını düşürdü. 

KIYMETLİ MADENLER RAPORU YAYIMLANDI: BİTCOİN ALTINDAN ROL MÜ ÇALIYOR?

Konu hakkında özel bir rapor hazırlayan Troy Kıymetli Maden Ticareti tarafından sunulan kıymetli madenler raporu ile altın fiyatları değerlendirildi. Yapılan değerlendirmede son dönemde rekor üzerine rekor kıran ve durdurulamaz bir yükseliş trendine giren Bitcoin'in altından rol çaldığı değerlendirilmesine yer verilirken altın fiyatlarında ki düşüş endişelerinin yoğun satış baskısına dönüşmesi nedeni ile fiyatlarda düşüş yaşandığı belirtildi. 

Emlak365.com