Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları Değişti! Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti, Yapı Kredi, ING Bank En Uygun Kredi Oranları

Yükselen enflasyon oranları, uçuşa geçen euro kuru, dolar ve altın fiyatları sonrası ne yazı ki bankaların kredi faiz oranları da büyük bir hızla yükselişe geçti. Süreçte Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank, Garanti Bankası, Akbank, ING Bank, Yapı Kredi Bankası ve Denizbank gibi çok sayıda özel ve devlet bankası faiz yükseltti. Peki, 3 Ağustos 2020 tarihi itibari ile bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faz oranlarında son durum ne, kredi faizleri düşer mi, yükselecek mi, kredi çekmek için uygun zaman mı, kredi kullanmak isteyenler ne yapmalı, bankalar eski kredilere faiz indirimi yapacak mı, kredi yapılandırma çıkacak mı?

Konut, İhtiyaç ve Taşıt Kredisi Faiz Oranları Değişti! Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, Akbank, Garanti, Yapı Kredi, ING Bank En Uygun Kredi Oranları

Vatandaş için ucuz kredi rüyası sona erdi. Pandemi döneminde ekonomide yaşanan daralmanın aşılması için Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan tarihi kredi paketleri büyük ilgi görmüştü. 

Ancak enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş Merkez Bankası tarafından yapılan faiz indirimlerinde frene basılmasına neden olurken bankalar bu hamle sonrasında büyük bir hızla kredi faiz oranlarını yükseltmeye başladı. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZ ORANI İNDİRİMİ İÇİN FRENE BASTI! 

Ekonomide yaşanan dalgalanma ve korana virüs salgının etkileri sonrasında ne yazık ki Merkez Bankası da kredi faiz indirimi için frene bastı. 

Özellikle de enflasyon rakamlarında başlayan yükseliş Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz indirimi kararlarına zorunlu ara verilmesine neden oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal göreve geldiği 2019 yılının Temmuz ayından bu yana ilk kez Haziran ayı toplantısını pas geçmiş ve faiz indirimi yapmamıştı. 

Haziran ayı toplantısı ile faiz indirimi müjdesi alamayan vatandaş Temmuz ayı toplantısını beklemeye başlamış ancak Temmuz ayında da ne yazık Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 8,25 olarak rakamı teyit ederek bu toplantıyı da pas geçmiş oldu. 

UCUZ KREDİ RÜYASI SONA ERDİ, BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI YÜKSELİŞE GEÇTİ! 

Mart ayından itibaren başlayan ve özellikle de Mayıs, Haziran aylarında hız kazanan faiz indirimleri için Temmuz ayı itibari ile ucuz kredi rüyası da sona ermiş oldu. 

Zaten temkinli ilerleyen ve kamu bankaları kadar faiz indirimi yapmayan özel bankalarda kredi faiz oranları çok hızlı yükselişe geçti. Özel bankaların bir çoğunda özellikle de konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranları yükseltildi. 

Devlet bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan tarihi kredi kampanyasında sıfır araçlar için verilen yüzde 0,49 taşıt kredisi faiz oranı araba markalarının araç fiyatlarına zam yapması nedeni gösterilerek iptal edilirken ikinci el konut kredisi faiz oranları ise yüzde 0,74 seviyesinden yüzde 0,79 seviyesine çekti. 

EN UYGUN KONUT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ, EN DÜŞÜK KREDİ FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ OLDU?

Güncellenen konut kredisi faiz oranları sonrası ne yazık ki ING Bank, Yapı Kredi Bankası ve Akbank gibi özel bankaların yanı sıra Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları da faiz oranlarını yükseltti. 

Yapılan güncelleme sonrasında konut kredisi faiz oranları sıfır konutta en düşük yüzde 0.64 faiz oranı ile kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbankk tarafından uygulanıyor. 

İkinci el ev almak isteyenler için ise en uygun oran Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından yüzde 0.74 ile uygulanıyor. 

EN UYGUN İHTİYAÇ KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Ne yazık ki kredi faiz oranlarında yaşanan yükseliş kendisini ihtiyaç kredisi faizleri üzerinde de gösterdi. İhtiyaç kredisi faiz oranları karşılaştırması yaptığımızda en düşük kredi faiz oranı 0.75 oranla Şekerbank tarafından veriliyor. 

ING Bank Cepte Kredi kampanyası ile ise yüzde 0.79 faiz oranı uyguluyor ve bu oranla ikinci en yüksek kredi veren banka olarak öne çıkıyor. 

EN UYGUN TAŞIT KREDİSİ VEREN BANKA HANGİSİ?

Bankaların araç kredisi faiz oranları incelendiğinde en düşük araç kredisi faiz oranı ING Bank, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen yüzde 0.82 oranlı kredi paketleri olarak öne çıkıyor. 

Kamu bankaları bu orana ek olarak ilk taksit ödemesi için 6 ay erteleme imkanı sunuyor. 

Emlak365.com