Kooperatif Marketlerin Sayısı Artacak! Sebze ve Gıda Fiyatları Kontrole Alınıyor!

Sebze ve meyve fiyatlarında oluşan yüksek rakam değerleri doğrudan ekonomiyi ve halkın cebini etkiliyor.

Kooperatif Marketlerin Sayısı Artacak! Sebze ve Gıda Fiyatları Kontrole Alınıyor!
Sebze ve meyve fiyatlarında oluşan yüksek rakam değerleri doğrudan ekonomiyi ve halkın cebini etkiliyor. Buna bağlı olarak hem devlet hem de ekonomistler konuyu yakından takibe başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı yeni açıklamada "Tarım Kredi’ye ait kooperatifler regüle edilecek. Bunların sayılarının arttırılması için planlama yapılıyor." dedi.

Fiyatlar Toplantıda Ele Alındı!

Son günlerde ekonomistlerin, üreticilerin, aracıların ve halkın dile getirdiği sebze ve gıda fiyatlarındaki artışlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da gündemine girdi. Kamuoyuna yansıyan bilgilere göre AK Parti’de yapılan son toplantı kapsamında kurmaylar, sebze ve meyve fiyatlarında artışı ele aldılar. Bu durumun vatandaşı artık zorladığının toplantıda dile getirilmesi üzerine ise bir regülasyon yapılması için karar alındı.

Çalışma kapsamında Türkiye genelinde uygun ve gerçekçi fiyatları sunan Tarım Kooperatif market zincirlerinin arttırılması planlanıyor. Erdoğan diğer yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın marketlerde gündeme gelen rekabeti dengelemek için şuan fiyatlar ile ilgili bir denetleme çalışmasını zaten yürüttüğünü belirtti.

Yeni Proje Yapılacak!

Erdoğan’ın çoklu zincir marketler fiyatları konusunda tercihe göre fiyat belirleme sorununun önüne geçileceğini ifade ederken, perakende yasası ile birlikte ünlü zincir marketlerde bir düzenlemeye de gidileceğini açıkladı. Küçük esnafın ve vatandaşın korunması için projelerin yolda olduğu toplantı ardından açıklandı.

Gıda ve sebze, meyve fiyatlarında artışın ise ekonomik güç düşüklüğünün yanında keyfi fiyatların belirlenmesine bağlı olarak ortaya çıktığı uzman ekonomistler tarafından belirtiliyor. Ekonomistler pandeminin devam eden etkileri ili şuanda küresel anlamda durumun zaten parlak olmadığı bir de bunun üzerine daha fazla kar elde etmek isteyen marketlerin ürün fiyatlarına keyfi rakamlar eklediklerini belirtiyorlar.

Fiyat artışına sebep olan zincirleme bir etkinin olduğu belirtildi. Marketler reyonlar için çalışan alımı yaptıklarını ve masraflarının maaş ödemlerine bağlı olarak çok olduğunu aracılara bildiriyorlar. Bu bahane ile ortay çıkan yüksek fiyatlar ise reyonlara yansıyor. Üretici ise bu durumdan en çok etkilenen taraf oluyor.
Yorumlar (0)