Köprü ve Otoyol ücret Tariflerine 2021 Yılında Dinamik Tarife Modeli! Fiyatlar Saatlere Yoğunluğa Göre Değişecek

Köprü ve otoyol ücret tarifelerinin önümüzdeki yıl içerisinde değişmesi gündemde. Kullanım saatlerinin düşük olduğu dönemde daha düşük ücret uygulamasının yanı sıra sürekli geçişlerde indirim olanaklarının yer aldığı yeni tarife ise Dinamik Tarife olarak adlandırıldı.

Köprü ve Otoyol ücret Tariflerine 2021 Yılında Dinamik Tarife Modeli! Fiyatlar Saatlere Yoğunluğa Göre Değişecek

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı 2021 Yılı Çalışma Programı kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın önümüzdei seneye dair çalışmaları da yer aldı. Bu program kapsamında yer alan bilgilere göre bakanlık 2021 yılında köprü ve otoyol ücret tarifelerini dinamik hale getirecek. 

KÖPRÜ VE OTOYOLLARA YENİ YILDA DİNAMİK TARİFE

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalara göre; 2021 yılı içerisinde otoyol ve köprü ücretleri sabit olmayacak. Anlık değişkenlik gösterecek. Dinamik halde olacak yeni ücret tarifelerine dair çalışmalar ise önümüzdeki günlerde başlayacak. 

Fiyatlar Nasıl Belirlenecek?

Dinamik ücret tarifesiyle belirlenecek yeni fiyatlarda çeşitli etmenlere göre değişecek. Fiyatların belirlenmesinde talebin yoğunluğu ya da azlığı etkili olacak. Bunun yanında sürekli kullanımlarda fiyatlarda indirimlerde uygulanabilecek. 

AVRUPA'DA ÇOK SAYIDA ÜLKEDE KULLANILAN BİR SİSTEM

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı program Avrupa'da çeşitli ülkeler tarafından kullanılıyor. Avrupa ülkeleri bu alanda geliştirilen özel yazılımlarla talepleri günlük ve saatlik olarak belirliyorlar. Fiyatlarda kullanım saatlerine göre belirleniyor.

Emlak365.com

Yorumlar (0)