Koronavirüste Üçüncü Dalga Endişesi Petrol Fiyatlarına Dibi Gösterdi! Türkiye'de Benzin ve Motorin İndirimi Yapılacak Mı?

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen piyasaların başında gelen küresel petrol piyasasında yeni bir dalga endişesi fiyatlarda büyük gerileme yaşanmaya başlandı. Türkiye'de benzin ve motorin fiyatlarında indirim olacak mı?

Koronavirüste Üçüncü Dalga Endişesi Petrol Fiyatlarına Dibi Gösterdi! Türkiye'de Benzin ve Motorin İndirimi Yapılacak Mı?
Koronavirüs salgını dünyada direkt olarak çok sayıda piyasa üzerinde olumsuz etki bıraktı. Ancak en kötü şekilde etkilenen piyasa petrol piyasası oldu. Salgının etkili olduğu 2020 yılı içerisinde istikrarsız fiyatlama ve düşen petrol talebi ile petrol üreten ülkelerin zararları milyarlarca dolarla ifade edildi.

2020 PETROL KRİZİ

Koronavirüs salgını Çin'de etkili olmaya başladığı ilk dönemde üretimlerin durması ile petrole olan talep azalmıştı. Salgın tüm dünyaya yayılınca çok sayıda sektör üretimi mecburen durdurma kararı almıştı. Bunlardan en çarpıcı olanı ise otomotiv sektörüydü. Yedek malzeme tedariğinin Çin'den yapılması ve bu tedarik zincirinin aksaması ile Avrupa'daki otomotiv fabrikaları da üretimi durdurmak zorunda kalmışlardı. Tüm bu gelişmeler meydana gelirken petrole olan ihtiyaç da azalmış ve petrol talebi oldukça düşük seviyelere çekilmişti.

Petrol talebinde meydana gelen azalışla beraber petrol üreten ülkeler arasında üretim kısıntısı üzerinden büyük bir kriz yaşanması petrol fiyatlarına vurulan son darbe olmuştu. 2020'nin ikinci çeyreğinde brent petrolün varili 20 doların altına kadar gerilemişti. Çünkü petrole olan talep azalmış ama buna karşı üretimde herhangi bir azalma yapılamamıştı. Üretim yapan ülkelerin petrol depolama alanları ise tamamen dolmuştu. Bunun için fiyatlar dine vurdu. Ancak daha sonra yaşanan sektörel tedbirler ve koronavirüs salgınının etkisi azaltması ile 2020 yıl sonunda petrol fiyatları koronavirüs öncesi seviyeye yükseldi.

PETROL FİYATLARINDA YÜZDE 5 GERİLEME

Küresel petrol piyasaları önemli bir koronavirüs krizinden ağır hasarla çıkarken son günlerde yeni bir krizin ayak sesleri duyulmaya başlandı. Salgının mutant virüsler aracılığı ile oldukça hızlı bir şekilde yayılması koronavirüste 3. dalganın geleceğine dair büyük bir endişe meydana getirdi. Salgının yayılmasının üretimleri yeniden durdurabileceği endişesi ile petrol fiyatlarından bir gerileme yaşanmaya başlandı. Oluşan baskı ortamı ile bu hafta içerinden küresel piyasada petrol fiyatları yüzde 5 oranında geriledi.

OPEC FİYAT KRİZİ TEDBİRİNİ DEVREYE SOKTU

Yeni bir kriz içerisinde kendisini bulmak istemeyen petrol sektörü yeni kararları hemen devreye sokmaya başladı. Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohamed Faraj el Mazrouei bir açıklama yaparak OPEC ve müttefiklerinin piyasanın ihtiyacından fazla petrolü arz etmeyeceklerini söyledi. Bu şekilde petrol fiyatlarında olası bir düşüş trendinin önüne geçileceği bildirildi. Brent petrolün varil fiyatı da bugün yüzde 1,14 oranında düştü. Brent petrol şu anda 61,43 dolardan satılıyor.

TÜRKİYE'DE BENZİN VE MOTORİN İNDİRİMİ YAPILACAK MI?

Küresel petrol piyasalarında meydana gelen fiyat düşüşlerinin ardından vatandaşlar Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının bundan etkilenip etkilenmeyeceğini merak etmeye başladılar. Bu konuda şu ana kadar yapılmış bir benzin ve motorin fiyatı indirim değerlendirmesi bulunmuyor. Ancak dolar kurundaki yükseliş petrol fiyatlarındaki indirimleri engelleyebileceği sektör kaynaklarınca dile getiriliyor. Dolar kuru kontrol edilebilir bir seviyeye çekilirse benzin ve motorin fiyatlarında indirimlerin olabileceği bildirildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)