Kredi Çekeceklere Merkez Bankası Kötü Haber Verdi: Parasal Sıkılaşma Adımı İle Gecelik Repo İşlemleri Durduruldu, Bankaların Borç Alabilme Limitleri Sıfırlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası parasal sıkılaşma adımları atmaya tüm hızı ile devam ediyor. Ne yazık ki banka tarafından atılan bu adımlar ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi paketlerinden yararlanmak isteyen kişilere kötü haber anlamına geliyor. Çünkü bu kararlar ile kredi faiz oranları yükseliyor. TCMB parasal sıkılaşma politikası kapsamında gecelik repo işlemlerini durdurdu, borç alabilme limitleri için de sıfırlama kararı aldı. Detaylar haberimizde...

Kredi Çekeceklere Merkez Bankası Kötü Haber Verdi: Parasal Sıkılaşma Adımı İle Gecelik Repo İşlemleri Durduruldu, Bankaların Borç Alabilme Limitleri Sıfırlandı

TCMB parasal sıkılaşma politikası kapsamında üst üste kararlar açıklamaya devam ediyor. Hem enflasyon hem de dolar kurunda yaşanan yükseliş yangının söndürmek isteyen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yönetimi parasal sıkılşam adımlarına bir yenisini daha ekledi. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI TÜRK LİRASI LİKİDİTE YÖNETİMİNE İLİŞKİN BASIN DUYURUSU 

Likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımları çerçevesinde, 3 Kasım 2020 tarihinden geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda bankaların borç alabilme limitleri (BAL) sıfırlanmış, Açık Piyasa İşlemleri kapsamında Türk lirası cinsi kira sertifikaları karşılığında kotasyon yöntemiyle gerçekleştirilen gecelik vadeli repo işlemleri durdurulmuştur.

Fiyat istikrarı ve finansal istikrar hedefleri doğrultusunda para politikası ve likidite yönetimi çerçevesinde gerekli tüm araçlar kararlı bir şekilde kullanılmaya devam edilecektir.

Bankaların güncel faiz oranlarını,kredi kampanyalarını, emlak haberlerini ve ekonomik gelişmeleri takip etmek için;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ 

PARASAL SIKILAŞMA NE DEMEK, BANKALARIN KONUT, İHTİYAÇ VE TAŞIT KREDİSİ FAİZ ORANLARI YÜKSELECEK Mİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası piyasada ve ekonomide yaşanan gelişmelere bağlı olarak parasal genişleme ve parasal sıkılaşma olmak üzere iki farklı politika izlemektedir. Parasal genişleme politikasında piyayasa düşük faiz oranı ile ucuz likidite yani para kaynağı sağlarken piyasada paranın bollaştığı ve enflasyonun yükseldiği dönemlerde ise parasal sıkılaşma politikası uygular. 

Bu politika kapsamında bankaların fonlama maliyetleri yükselirken yine yapılan bazı değişiklikler ve oranlar ile bankalardan para toplanır. Piyasada para azaldığı için kredi faiz oranları yükselir. 

Atılan bu adımlar bankaların kredi faiz oranları üzerinde baskı oluşturarak yükselişe neden oluyor. Merkez Bankası tarafından likidite kaynağı kısılan bankalar bu nedenle 32 günlük faiz oranlarını yükseltirken para toplamının maliyeti yükseldiği için ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları da yükseliyor. 

Emlak365.com