Kredi Çekmek İsteyenlere Bankalardan Büyük Şok! Asgari Ücretli Çalışana İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Onayı Neden Verilmiyor?

Acil nakit paraya olan ihtiyaç pandemi döneminde büyük bir hızla artmaya devam ederken 2021 yılında ne yazık ki yükselen kredi faiz oranları nedeni ile asgari ücretli çalışanlar kredi onayı almakta büyük sıkıntılar yaşamaya başladı. Özellikle de bankaya borcu olanlar, konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüksek limitli kredi çeken asgari ücretliler bankalardan kredi red kararı aldıklarını belirterek şikayetçi olmaya başladı. Peki, bankalar neden kredi vermiyor, asgari ücretli çalışana ne kadar kredi çıkar, asgari ücretli çalışan konut kredisi çekebilir mi, kolay kredi onayı almak için ne yapmalı?

Kredi Çekmek İsteyenlere Bankalardan Büyük Şok! Asgari Ücretli Çalışana İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Onayı Neden Verilmiyor?

Bankaların konut kredisi faiz oranları ne yazık ki rekor seviyelere ulaşırken yaşanan bu hızlı yükseliş vatandaşın bankadan kredi onayı almasını da zorlaştırdı. Özellikle de yüksek limitli ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi çekmek isteyen asgari ücretlilere kredi onayı verilmesi nerede ise imkansız hale geldi. 

Süreçte yükselen faiz oranlarına rağmen kredi çekmek mecburiyetinde kalan vatandaşlar ise bankalardan almış oldukları kredi red kararları ile büyük bir şok yaşıyorlar. Süreçte şikayet siteleri kredi başvurusu reddedilen kişilerin şikayetleri ile dolarken yüksek kredi notu olan kişiler dahi kredi kullanamaz hale geldi. 

BANKALAR KREDİ BAŞVURULARINI NEDEN REDDETMEYE BAŞLADI?

Şikayet sitelerinde büyük bir patlama yaşanırken bankaların kredi başvurularını neden reddetikleri de ortaya çıktı. Süreçte özellikle de kredi notu yüksek olan kişilerin dahi kredi onayı alamaması büyük tepkiye neden oldu. Ancak kredi red kararlarının ana nedeni yükselen kredi faiz oranları ve bunu karşılamakta yetersiz kalan asgari ücret olarak öne çıktı. 

Kredi faiz oranları Haziran ayı rakamlarına göre nerede ise 3 katına kadar yükselirken asgari ücret rakamı ile aylık taksit tutarı oranı arasında  büyük bir dengesizlik oluştu. Bu da kredi onayı almayı zorlaştırdı. Örnek vermek gerekirse ev fiyatlarının yükselmesi ile beraber özellikle de büyük şehirlerde konut kredisi çekerek ev sahibi olmak isteyen bir kişinin en az 200 bin liralık konut kredisi kullanma zorunluluğu ortaya çıktı. 

120 ay vadeli 200 bin lira konut kredisi çekmek isteyen bir kişinin en düşük konut kredisi faiz oranı paketinde dahi ödeyeceği aylık taksit tutarı 3 bin 420 liraya yükseldi. Yani asgari ücret rakamını dahi aştı. 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANA NE KADAR KREDİ ÇIKAR?

Ne yazık ki kredi kullanmak isteyen kişiler için onay almak yükselen faiz oranları ile beraber çok daha zor bir hale geldi. Türkiye'de pek çok kişi asgari ücretten yüksek maaş almasına rağmen işverenleri tarafından asgari ücretli çalışan olarak gösterildiği için bankalardan kredi onayı almakta zorlanıyor. İşverenler Maliye Bakanlığı tarafından yakalanma korkusu ile eskiden rahatlıkla verdikleri maaş yazısı vermeyi reddederken vatandaş konut kredisi dahi çekemez hale geldi. 

Asgari ücret 2021 yılında 2 bin 825 TL olarak belirlenirken bankalar aylık taksit tutarı ile maaş tutarı arasında en az yüzde 40 oranında fark bulunmasıni ister. Yani maaşın yüzde 40'lık bölümü çalışana kalmalıdır. Bu durumda asgari ücretli çalışanlar aylık taksit tutarı 1.695 liraya kadar olan taşıt ve konut kredisi paketlerinde başka ödemeleri yok ise ve kredi notu ortalamaları uygunsa kredi çekebilecekler. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)