Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Uzmanından Kritik Uyarı: İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi, Yükselecek Mi?

Ucuz kredi verilerek büyüme dönemi resmen sona erdi, bankaların kredi muslukları kapandı! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan düşük faizli destek kredileri kampanyaları Merkez Bankası ve BDDK tarafından alınan kararlardan sonra başvurulara kapatılmıştı.

Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Uzmanından Kritik Uyarı: İhtiyaç, Taşıt ve Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer Mi, Yükselecek Mi?

Ucuz kredi verilerek büyüme dönemi resmen sona erdi, bankaların kredi muslukları kapandı! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan düşük faizli destek kredileri kampanyaları Merkez Bankası ve BDDK tarafından alınan kararlardan sonra başvurulara kapatılmıştı. Kamu bankalarının ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yükseldi. Faiz artırımı ve aktif rasyosu oranı kararları sonrası bankalarda ucuz para dağıtma dönemi resmen kapatılmış oldu. Peki, kredi faiz oranları düşecek mi, düşer mi, bankaların kredi faizleri yükselecek mi, yükselir mi, ne zaman düşecek, kredi çekmek için uygun zaman mı? Detaylar haberimizde...

Pandemi sonrası yeni normale geçiş dönemi ile beraber büyük hız kazanan ucuz kredi dönemi resmen sona erdi. Kredi faiz oranları hem Merkez Bankası hem de BDDK tarafından yapılan müdahalelerin ardından 2020 yılının tepe noktasını gördü. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan 475 baz puan faiz artırımı, peşine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından açıklanan aktif rasyosu oranı müdahalesi ile beraber bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları hızlı yükseldi. KREDİ FAİZ ORANLARI CEP YAKMAYA BAŞLADI! Bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları rekor üstüne rekor kırarken 2020 yılının en yüksek kredi faiz oranları seviyesi görüldü. Konut kredisi çekmek isteyen kişilere bankalar en düşük yüzde 1,25 faiz oranı ile kredi desteği sağlarken bu oran ihtiyaç kredisi faiz oranınnda TEB tarafından uygulanan yüzde 1.25 oranı ile öne çıkıyor. Ancak söz konusu oran tabela faiz oranı olarak kullanılırken bu oran ile kredi çekmek isteyen kişilerin kredi notu puanlarının en düşük 1850 puan olması isteniyor. Taşıt kredisi paketinde ise en düşük araç kredisi faiz oranı ise Akbank tarafından uygulanan yüzde 1.35 oranı öne çıkıyor. 

KREDİ FAİZ ORANLARI DÜŞECEK Mİ, DAHA DA YÜKSELİR Mİ, KREDİ ÇEKMEK İSTEYENLER NE YAPMALI?Konu hakkında özel bir yazı kaleme alan Sözcü Gazetesi yazarı Erdoğan Süzer son dönemin en çok merak edilen sorularından birini yanıtladı. Kredi faiz oranları düşecek mi sorusunu yanıtlayan Süzer "Yeni yönetim, Merkez Bankası (MB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) üzerinden aldığı bir dizi kararlarla, bankaları adeta ‘sopayla' kredi vermeye zorlayan düzenlemelere son verdi.Daha önce faizleri yükselten MB, zorunlu karşılık oranlarında yaptığı değişikle, bol keseden kredi dağıtan kamu bankalarının kredi maliyetini 2 puan artırıp, kredi cimrisi özel bankaların maliyetini 1 puan düşürdü. Yapılan bu değişiklikle MB 12.3 milyar TL ile 5.7 milyar dolar karşılığı dövizi büyük bölümü kamu bankaları olmak üzere tüm bankalardan çekip alacak. Bu nedenle de bankalar, tasarruf sahiplerinden topladıkları bu miktarlardaki devasa paraları piyasaya kredi olarak veremeyecek.Bu kararla piyasada kullanılabilir kredi miktarı azalırken, kaynak maliyeti artacak, bu nedenle de kredi faizleri yükselecek" diyerek bankaların ucuz kredi musluklarının kapatıldığını ve faiz oranlarının kademeli olarak yükselişini sürdüreceğini dile getirdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)