Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Ödediğiniz Kart Aidatlarını Bu Şekilde Geri Alabilirsiniz!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş kredi kartlarına ödedikleri aidatlardan şikayetçi olmaya devam ediyorlar.

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Ödediğiniz Kart Aidatlarını Bu Şekilde Geri Alabilirsiniz!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş kredi kartlarına ödedikleri aidatlardan şikayetçi olmaya devam ediyorlar. Kredi kartı aidatlarının hem yüksek olması hem de bankaların kendi belirledikleri ücretleri sorgusuz sualsiz tahsil etmeleri vatandaşların zarar görmelerine neden oluyor. Kredi kartı aidatlarını geri almak isteyen vatandaşlar ise bu konuda araştırma yapmaya devam ediyorlar. Türkiye'de bankacılık sisteminde kredi kartı aidatları geri alınabilir mi? Müşterilerin kredi kartı aidatı ödememe hakkı var mı?

Bankacılık sektörüne dair müşterilerin son dönemlerde en çok şikayet ettikleri konu kredi kartı aidatları oldu. Her banka müşterilerinden farklı tutarlarda yıllık aidat tahsil ediyor. Banka tarafından belirlenen bu tutarlar müşterilerin herhangi bir onayı alınmadan kredi kartı limitinden düşülüyor. Kart kullanılmasa bile vatandaşlar bu ücreti ödemek zorunda kalıyorlar.Kredi kartı aidatları ile alakalı olarak çok sayıda vatandaş hem bankalara hem de diğer kurumlara şikayette bulunuyorlar. Peki müşteriler kredi kartı aidatı adı altında kendilerinden kesilen ücretleri geri alabilirler mi? Tüketici Kanunu bu konuda ne diyor? Vatandaşlara böyle bir hak tanınıyor mu? Bankaların diledikleri gibi kredi kartı aidatı tahsil etme hakkı var mı?KREDİ KARTI AİDATI GERİ ÖDEME ALMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK!Türkiye'de 70 TL ile 180 TL arasında değişen tutarlarda müşterilerden bankalar kredi kartı aidatı tahsil ediyorlar. Müşterilerin bu ödenen ücretleri geri almasını mümkün kılan bazı yollar bulunuyor. Ancak bunun yasal süreçlerle takip edilmesi gerekiyor. Aksi durumda bu konuda yaygın olan dolandırıcılık işlemleri ile vatandaşlar paralarını geri almayı düşünürken buna ek olarak ekstra para kaybı da yaşayabiliyorlar.BANKALAR AİDATSIZ KREDİ KARTI HİZMETİ SUNMAK ZORUNDALAR!Tüketici Kanunu'nun 31. maddesine göre bankalar kredi kartı hizmeti sundukları müşterilere yıllık aidat veya başka bir isim altında ücret tahsit etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundalar. Yıllık aidat ücreti ödemek isteyen vatandaşlar öncelikle bankalarına başvurarak aidatsız kredi kartı talep etmeliler. Bu talep sırasında ise geçmiş dönemde ödenen kredi kartı aidatlarının taraflarına ödenmesini istemeliler. Bunun da yazılı bir belge haline gelmesi gerektiğinden dilekçeyle veya elektronik postayla gerçekleşmesi gerekmektedir. İleride çıkması muhtemel hukuki sorunlar için müşterilerin elinde bir belge niteliğinde olacak olan bu dilekçe kredi kartı tahsilatı için önemli bir koz niteliğinde vazife görecektir.

BAŞVURUDAN SONRA 1 AY İÇERİSİNDE AİDATSIZ KREDİ KARTI ÇIKARMAYAN BANKALARA CEZA VERİLİYORBankalara yazılı olarak aidatsız kredi kartı ve geçmiş dönem aidatlarının ödenmesi talebinde bulunan müşterilere kanun gereği 30 gün içerisinde cevap verilmek zorundadır. Bir ay içerisinde aidatsız kredi kartını temin etmeyen bankalar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na şikayet edilebilir. Bu şikayetle bankaların ağır cezalar alması sağlanabilir.TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ ARACILIĞI İLE KREDİ KARTI AİDATLARI GERİ ALINABİLİRKredi kartı aidatlarını geri almanın bir başka yolu da Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurudan geçmektedir. Genellikle hükümet konaklarında ve kaymakamlık binalarında yer alan Tüketici Hakem Heyetleri aracılığı ile kredi kartı aidatları geri alınabilir. Vakit ayıramayanlar ise Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayetlerini E-Devlet üzerinden yapabilmektedirler. Burada en kritik ayrıntı ise bu şikayet sırasında itiraz edilen kredi kartı aidetlarının banka tarafından alındığına dair dekontların Tüketici Hakem Heyeti'ne iletilmesi olmaktadır. Bunu yapan vatandaşlar büyük bir ihtimalle kredi kartı aidatlarını geri alabilmektedirler.KREDİ KARTI AİDATLARINI GERİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?Kredi kartı aidatlarının geri ödenmesine dair bir başka yol da Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne başvurarak şikayette bulunulmasıdır. Banka tarafından kesilen kredi kartı aidatlarına dair dekontların kopyası E-Devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği hizmetleri arasında yer alan Bireysel Müşteri Hakem Heyeti'ne iletilmelidir. Bu şikayete ise 30 günlük bir süre içerisinde Türkiye Bankalar Birliği tarafından cevap verilecektir. Elektronik posta yoluyla gelecek cevabı bankanıza iletmenizle kredi kartı aidatlarının geri iade işlemlerini başlatıp ödemelerinizi geri alabilirsiniz.Emlak365.com


Yorumlar (0)