Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Online Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat Etmeyenler Mağdur Oluyor

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak her geçen gün yaygınlaşırken dolandırıcılar da vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor.

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Online Alışveriş Yaparken Bunlara Dikkat Etmeyenler Mağdur Oluyor

Kredi kartı ile internetten alışveriş yapmak her geçen gün yaygınlaşırken dolandırıcılar da vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor.

Daha kısa sürede daha fazla seçeneğe ulaşılması ve daha kolay olması nedeni ile internetten alışveriş her geçen gün daha da fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Yaşanan artış dolandırıcıların da iştahını kabartırken ortaya çıkan sahtekarlıklar nedeni ile vatandaş hem parasından hem de zamanından çaldırıyor. İnternetten Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmak Güvenilir Mi?Konu hakkında açıklama yapan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu internetten kredi kartı ile alışveriş yaparken dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu. Ağaoğlu açıklamasında özellikle de sosyal medya hesapları üzerinden yapılan alışverişlerde dikkatli olunmasını isterken "Sosyal medya üzerinden fotoğraflar yayınlanıyor. Bu fotoğraflara aldanan, fiyatı düşük bulan tüketiciler yeterli incelemeyi yapmadan sipariş veriyor. Ama kargonun verdiği paketi de görünce hayal kırıklığı yaşıyorlar.Sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde son dönemde tüketici mağduriyeti arttı. Oysa tüketici kanunu uzaktan satışlarda tüketiciyi koruyucu önemli düzenlemeler içeriyor. Sosyal medyadan satış yapacak firmanın ilanının yayınlandığı mecrada ticaret sicil numarasının bulunması gerekiyor. Bunun yanında sabit telefon, açık adres, mesafeli satış sözleşmesi ve cayma bildirimi konusunda da bilgilerin yer alması gerekiyor" dedi. İnternetten Cep Telefonu Alan Kişiye Su Şişesi Gönderdiler!İnternetten yapılan alışverişlerde son derece dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Cevdet Uçan da farklı dolandırıcılık yöntemleri olduğuna dikkat çekti. Uçan açıklamasında "Son aylarda bu yüzden hakem heyetlerinden tüketicinin aleyhine kararlar çıkmakta. Örneğin, bir tüketici, sosyal medya üzerinden cep telefonu siparişi veriyor. Kargosunu alınca içinden telefon yerine plastik su şişesi çıktığını görüyor. Orada tutanak tutturuyor. Bize ulaşıyor. Biz de satıcının kaydı olmadığı için tüketicimizi savcılığa gönderdik. Sonucu bekliyoruz" diyerek herkesi hakkını aramaya davet etti. Emlak365.com


Yorumlar (0)