Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Tüketici Derneklerinden Çok Kritik Para Puan Uygulaması Geldi

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısına çok kritik bir uyarı geldi. Bu sene pandemi nedeni ile harcamaların büyük bir bölümü kredi kartı üzerinden yapılırken bu da kredi kartında biriken para puanları arttırdı.

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Tüketici Derneklerinden Çok Kritik Para Puan Uygulaması Geldi
Milyonlarca kredi kartı kullanıcısına çok kritik bir uyarı geldi. Bu sene pandemi nedeni ile harcamaların büyük bir bölümü kredi kartı üzerinden yapılırken bu da kredi kartında biriken para puanları arttırdı. Peki, kullanılmayan para puanlar silinir mi?

Kredi kartı kullanım oranı pandemi döneminde rekor seviyelere ulaşırken özellikle de karantina döneminde internetten alışveriş yapılmasının tercih edilmesinin de bu yükselişte payı büyük oldu. Yaşanan yükselişin ardından kredi kartı kullanan kişilerin kartlarında biriken para puan rakamlarında da artış gösterdi.

KULLANILMAYAN PARA PUANLAR SİLİNİR Mİ, PARA PUAN, CHİP PARA SON KULLANMA TARİHİ VAR MI?

Bankaların daha fazla müşteriye ulaşmak ve kredi kartı kullanan kişilerin sayısını arttırmak için düzenlemiş olduğu kampanyalardan en çok takip edilenlerin başında para puan uygulamaları yer almaktadır. Bankalarda kullanılan kredi kartı ürününe göre chip para, para puan, money para, vada world para gibi farklı isimlerle anılan bu paralar kredi kartından harcanan tutara göre belirlenen oranlarda kredi kartında  düzenli olarak biriktirilmektedir.

Bazı kampanyalarda biriken para için kullanım süresi belirlenmekte olup örneğin yılbaşı harcamaları için verilen kredi kartı para puan tutarı için 1 aylık kullanım süresi belirlenebilmektedir. Bu süre zarfında kullanılmayan para puanlar silinmektedir. Dönemsel kampanyalarla kazanılan para puanlar için bu nedenle bu tarih aralığına mutlaka dikkat edilmelidir. Normal harcamalarda biriktirilen para puanlar için ise yılbaşında her sene tartışma yaşanmaktadır.

TÜKETİCİ DERNEKLERİNDEN PEŞ PEŞE UYARILAR GELDİ! KREDİ KARTI OLANLAR DİKKAT, PARA PUANLARINIZ SİLİNEBİLİR! 

Konu hakkında açıklama yapan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal, "Şirketler ve bankalar kartlarda biriken puan ve millerin kullanım süresi varsa eğer bu süre bitmeden kullanılabilecek miktar ve yerler ile ilgili müşterilerini kalıcı veri ortamında iki ay önceden bilgilendirmeli. Böylece tüketiciler para puanlarını zamana yayarak ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilir” sözleri ile mutlaka vatandaşların önceden konu hakkında bilgilendirilmesi gerektiği söylendi.

Bankaların bu konuda birbirinden farklı uygulamaları olduğunu belirten Koçal bunun da mağduriyet neden olduğunu belirterek yasal düzenleme yapılmasının zorunlu olduğunu, vatandaşların da mağdur olmamak adına mutlaka bankalarını arayarak konu hakkındaki uygulamaları hakkında bilgi almaları gerektiğini söyledi.

PARA PUAN SORGULAMA NEREDEN, NASIL YAPILIR, PARA PUAN NERELERDE GEÇERLİDİR, NASIL KULLANILIR, KREDİ KARTINDAN BEDAVA ALIŞVERİŞ NASIL YAPILIR?

Kredi kartı kullanan kişiler kartlarında biriken paraları kartın ait olduğu banka müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden sorgulayabilecekleri gibi aynı zamanda bankaların internet şube ve mobil şube uygulamaları üzerinden de kullanabilmektedir.

Çok sayıda online alışveriş sitesi ve marketler üzerinden bu para puanlar kullanılabilmektedir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)