Kredi Kartı Kullananlara Asgari Tuzak: Faiz Sarmalı İle Borçlar İkiye Katlanıyor

Özellikle de pandemi döneminde kredi kartı ile alışveriş miktarı rekor seviyeye ulaşırken cebinde kredi kartı olanlara kritik uyarı geldi. Kredi kartı olanlar dikkat! Kredi kartı asgari ödeme faizi cep yakmaya devam ederken bu tutarı ödeyen kişiler bir süre sonra kendilerini büyük bir faiz sarmalı içerisinde ödeyemeyecekleri borç yükü altında buluyorlar. Kredi kartı borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin sayıları artarken ekonomistler tarafından yapılan uyarılar haberimizde...

Kredi Kartı Kullananlara Asgari Tuzak: Faiz Sarmalı İle Borçlar İkiye Katlanıyor
Koronavirüs salgınında zorunlu olarak yapılmaya başlanan online alışverişler kredi kartı kullanım miktarını arttırdı. Cebinde kredi kartı olanların sayıları hızla arterken artık çok sayıda kişi hastalık kapma korkusu ile para ile alışveriş yerine kredi kartı ile ödeme yapmaya başladı. Yaşanan artış dikkatli alışveriş yapmayan kişilerin kendilerini bir anda büyük bir borç batağı içerisinde bulmalarına neden oldu.

KREDİ KARTI ASGARİ ÖDEME TUTARI NEDİR?

Bankalar her kredi kartı için kart başvurusu yapan müşterilerinin aylık belgelenebilir gelir miktarına göre belirlenmek üzere kredi kartı limiti belirlemektedir. Bu limit kişinin kartı ile yapabileceği toplam harcama miktarını belirlerken her ay düzenli olarak kredi kartı hesap kesim tarihi ile o ay için yapılan alışveriş tutarına göre kişinin kredi kartı borcu hesaplanır. Kredi kartı hesap ekstresi ile bu tutar kredi kartı sahibine banka tarafından bildirilir.

Hesap kesim tarihi itibari ile kredi kartından harcanan toplam tutar kredi kartı borcu olarak anılmakla beraber toplam borcun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından belirlenen rakam üzerinden asgari ödeme tutarı borcu da hesaplanır. Asgari ödeme tutarı kredi kartının kullanımına açık kalması için kart sahibinin ödemesi gereken en az para miktarıdır.Bu tutarın ödenmesi durumunda kişinin kalan borcu üzerinden belirlenen oranlarda faiz işletilir ancak kredi kartı alışverişe kapatılmaz ve kredi kartı limiti dahilinde kişinin kredi kartı ile alışveriş ve harcama yapmasına izin verilir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı yatırılmadığı takdirde ise kredi kartı bloke olur ve borcun ödeneceği tarihe kadar kullanıma kapatılır.

KREDİ KARTI KULLANIMINDA ASGARİ ÖDEME TUZAĞI İLE BORÇ BATAĞINA SAPLANABİLİRSİNİZ! 

Ne yazık ki pek çok kişi aylık bütçe oluşturmadan harcama yaptığı için bir süre sonra aylık maaşı ile aylık giderlerini karşılayamayacak hale gelebilmektedir. Özellikle de kredi kartı ile alışveriş yapılırken cebinizden o anda para çıkmaması nedeni ile yapılan harcamalarda çoğu zaman plansız harcamalar yapılabilmektedir.

Aslında kredi kartı ile yaptığınız her alışverişte bir sonraki aylık kazancınız üzerinden ödeme yaptığınızı unutmadan, mümkünse aylık bütçe yapılarak ay için harcayacağınız kredi kartı limiti belirlenerek harcamaya yapmaya özen gösterilmelidir.

Kredi kartı kullanan kişilerin yapmış oldukları en büyük hatalardan biri de kredi kartı asgari ödeme tutarı üzerinden ödeme yapmayı alışkanlık haline getirmeleridir. Harcanan her bin liralık tutar için yapılan 300 liralık ödeme çoğu kişi için o ayı kurtarabilecekleri bir çıkış noktası olarak görülürken kredi kartı asgari ödeme faizleri nedeni ile aslında vatandaş bilmeden büyük bir tuzağın içine çekilmiş oluyor.Günlük işletilen faiz nedeni ile vatandaş asgari ödeme tutarını ödeyerek kredi kartını kullanmaya devam ettiği takdirde borcu otomatik olarak 2 katına çıkarken yapılan ödemelerin tümü bir süre sonra faize gitmiş oluyor. Bu da vatandaş ödeme yapsa da ödenen paranın faize gitmesi anlamına geliyor.
Yorumlar (0)