Kredi ve Kredi Kartı Borçlarında Kritik 90 Gün Uygulaması

Tüm dünyada derin bir ekonomik kriz yaratan Covid-19 salgın sürecinden birçok vatandaş olumsuz etkilendi.

Kredi ve Kredi Kartı Borçlarında Kritik 90 Gün Uygulaması
Tüm dünyada derin bir ekonomik kriz yaratan Covid-19 salgın sürecinden birçok vatandaş olumsuz etkilendi. Salgın sürecinde istihdamın da düşmesine bağlı olarak geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar çözümü kredi çekmekte ve kredi kartı kullanımlarını arttırmakta buldu. Bununla beraber kredi ve kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çeken vatandaşların sayısı da her geçen gün artıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun denetimine tabi olacak şekilde yeni başlatılan uygulamada ise vatandaşlara borçlarının vadesinin dolmasının ardından ödeme yapmaları için 90 gün ek süre tanınacak. Yasal olarak tanınan bu 90 gün süre içinde vatandaşların borçlarını kapatması gerekiyor.

90 Günlük Yasal Sürenin Sonunda Yasal İşlemler Başlıyor

Kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi durumunda başlatılan yasal takip süreci yeni başlatılan uygulama ile beraber 90 gün gecikmeli olarak devreye giriyor. Eski dönemde borcun vadesinin dolmasının ardından başlatılan yasal takip süreci, artık borçlu kişilere verilen 90 gün ödeme süresinin ardından işleme konuluyor. Vatandaşlara borçlarını ödemeleri için verilen ek 90 gün süre içinde banka, borç hatırlatma yollarını kullanıyor. Bu süreçte bankaların ikazlarına karşı borcunu ödemeyen ya da ödeyemeyen vatandaşlar hakkında ise sürecin sonunda yasal takip işlemi başlatılıyor.

Bankaların kredi ve kredi kartı için verdiği ek 90 süre vatandaşların borçlarını kapatması için avantaj sağlamakla beraber bu süreçte borçlarını ödemeyen ve hakkında yasal takip süreci başlatılan kişiler Kredi Kayıt Bürosu’na bildiriliyor. Bu da vatandaşların kredi notlarının düşmesine hatta kara listeye girmesine neden oluyor.

Borç Lisanslı Varlık Şirketlerine Devrediliyor

Yasal sürecin başlaması ile beraber tahsil edilemeyen borçlar, bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devrediliyor. Son dönemlerde yaygınlaşan bu uygulama için söz konusu şirketlerin BDDK’dan lisans almış olmaları gerekiyor. Lisanslı varlık yönetim şirketlerinin devreye girmesi ve sunduğu taksit seçenekleri ile son dönemlerde birçok borç dosyası kapatıldı.
Yorumlar (0)