Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! Milyonlarca Kişiyi Kara Listeden Çıkaracak Sicil Affı Geliyor!

TBMM'de koronavirüs salgının ekonomik etkilerinin giderilmesi amacıyla 15 maddelik yeni bir torba yasa teklifi sunuldu. Bu torba yasa ile kredi kartı ve kredi borçları nedeniyle kara listeye düşen vatandaşlara sicil affı müjdesi verildi. 

Kredi Ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! Milyonlarca Kişiyi Kara Listeden Çıkaracak Sicil Affı Geliyor!

Koronavirüs salgını Türkiye'de vatandaşları çeşitli oranlarda erkiledi Bu etkileri silmek isteyen hükümet ise bir süredir beklenen ekonomik düzenlemeleri içeren torba yasa kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Bu kanun teklifinin en sürpriz detayı ise sicil affı oldu. 

SİCİL AFFI GELİYOR!

Yıllardır bir sicil affı çıkmasını bekleyen vatandaşların bu istekleri sonmunda gerçekleşiyor. Torba yasa teklifinde sicil affına yönelik bir düzenleme de yer aldı. Kara listede olan vatandaşlar sicil affı düzenlemesi yapılmadığı için yıllarca bu kara listeden çıkmayı bekliyorlardı. Kara listede oldukları için bankalar tarafından adeta yasaklanan bu vatandaşlar ne kredi kullanabiliyorlardı ne de kredi kartı alabiliyorlardı. Yaşanan bu olumsuzluğa uzun yıllar sonra yeniden müdahale ediliyor. 

KARA LİSTEDEN ÇIKMA FIRSATI

Torba yasa teklifinde yer alan kanuni düzenlemeye göre bankalara kredi ve kredi kartı borçları olduğu için kara listeye giren vatandaşlara şartlı sicil affı geliyor. Sicil affında 20 Mayıs 2021 tarihi esas alınacak. Bu tarihten önceki kredi ve kredi kartı borçları ödendiği takdirde vatandaşlar kara listeden çıkabilecekler. 

20 Mayıs 2021 tarihinden önceki kredi ve kredi kartlarının ana para ve faiz ödemelerini aksatan vatandaşların Bankalar Birliği Risk Merkezi'nde tutulan kayıtları ilgili borçlar açısından ödeme yapıldığında sıfırlanacak. Burada en kritik detay ise gecikmede olan kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi olacak. 

BORCUNU ÖDEYENE SİCİL AFFI

Gecikmede olan kredi ve kredi kartı borçlarını 31 Aralık 2021'e kadar ödeyen vatandaşlara sicil affı uygulanacak. Bu vatandaşlar bir anlamda bankaların kara listesinden de çıkmış olacaklar. Ayrıca sicil affından boırçlarını ödemek yerine bankalarıyla görüşüp yapılandıranlar da yararlanabilecekler.  Sicil affı uygulaması ile kara listeden çıkan vatandaşlara bankalar sicili bozuk diyerek kredi vermemezlik de yapamayacaklar. Uygulanan bu sicil affı vatandaşın geçmiş dönem işlemleri kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayacak.

TEK ŞART GECİKMİŞ BORCU ÖDEMEK

Sicil affından yararlanmak isteyen vatandaşların yapmaları gereken tek şek krediş ve kredi kartı borçlarını ödemek veya yapılandırmak olacak. Ancak yapılandırılan borcun ödemelerinin aksatılmaması gerektiği bildirildi. Aksayan ödemeler nedeniyle sicil affı uygulaması o vatandaşlar tarafından iptal edilebilecek.

Yorumlar (0)